Japończycy będą fotografować cudzoziemców
Wszyscy przybywający do Japonii cudzoziemcy
w wieku powyżej 16 lat będą fotografowani, a także zdejmowane będą
odciski ich palców - zadecydował japoński parlament.
System zacznie obowiązywać za około półtora roku.
Kontrowersyjne postanowienie zostało przyjęte - stosunkiem głosów 225:131 - przez izbę wyższą japońskiego parlamentu. Nowa ustawa ma stanowić część pakietu ustaw antyterrorystycznych.
Linie lotnicze, a także linie żeglugowe, będą również zobowiązane do przekazywania japońskim władzom imigracyjnym list pasażerów i załóg jeszcze przed przybyciem do tego kraju pełnych.
Komentując postanowienie parlamentu, rzecznik Biura ds. Imigracji w Tokio Chiho Nakai wyjaśnił, iż zrobione po przybyciu do Japonii zdjęcia będą natychmiast konfrontowane z międzynarodową bazą danych, obejmującą osoby podejrzane o działalność terrorystyczną.
Procedurze nie będą podlegać dzieci do 16 lat, dyplomaci i osoby posiadające prawo stałego pobytu w Japonii.
Nakai podkreślił, że władze chcą przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną na temat nowych procedur, tak by osoby przybywające do Japonii "w pełni zrozumiały potrzebę takich przepisów". Stąd wejdą one w życie prawdopodobnie nie wcześniej niż za 18 miesięcy - dodał.
Przeciwnicy nowego systemu argumentowali, że stanowi on przejaw dyskryminacji cudzoziemców, a także naruszenie ich prywatności. Zwolennicy wskazywali natomiast na coraz większe prawdopodobieństwo, że Japonia może stać się celem ataku terrorystycznego, podobnego do zamachu w Madrycie czy Londynie.
Co roku Japonię odwiedza niemal siedem milionów cudzoziemców.