PolitykaJanusz Piechociński: gdy jest się w rządzie, jest się za coś odpowiedzialnym

Janusz Piechociński: gdy jest się w rządzie, jest się za coś odpowiedzialnym

Jak się jest w rządzie, parlamencie, radzie sołeckiej czy parafialnej zawsze jest się za coś odpowiedzialnym - powiedział prezes PSL Janusz Piechociński. Nie chciał ujawnić konkretnych efektów rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem, odsyłając na konferencję o godz.14.

Janusz Piechociński: gdy jest się w rządzie, jest się za coś odpowiedzialnym
Źródło zdjęć: © PAP | Michał Walczak

04.12.2012 | aktual.: 04.12.2012 08:40

Rozmowa Tuska z Piechocińskim odbyła się po tym, gdy władze PSL upoważniły nowego prezesa Stronnictwa do wejścia do rządu i rozmów z premierem - szefem koalicyjnej PO.

Po odejściu z Rady Ministrów poprzednika Piechocińskiego, Waldemara Pawlaka, pozostają nieobsadzone stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki. W ostatnich dniach pojawiało się w mediach i wypowiedziach polityków PSL kilka możliwych wariantów rozwoju sytuacji, m.in. taki, że Piechociński wchodzi do rządu, jako wicepremier bez teki, a ministrem gospodarki zostaje inna wskazana przez PSL osoba lub że prezes PSL obejmuje oba wakujące stanowiska.

Po spotkaniu Tusk i Piechociński nie wypowiadali się o konkretnych ustaleniach. Poinformowano jedynie, że zostaną one przedstawione na wspólnej konferencji prasowej o godz. 14.

Prezes PSL pytany w Sygnałach Dniach w programie Pierwszym Polskiego Radia, czy premier przekonał go, że być w rządzie to znaczy być za coś odpowiedzialnym odpowiedział: Zawsze jak się jest w rządzie, zawsze jak się jest w parlamencie, w radzie gminy, radzie parafialnej, radzie osiedlowej, czy radzie sołeckiej, jest się za coś odpowiedzialnym. Sztuka tylko polega na tym, żeby przyjąć tę odpowiedzialność nie tylko z godnością, ale i jej sprostać.

Pytany, czy spotkaniu zapadły konkretne decyzje, Piechociński potwierdził. Na pytanie, ile było propozycji w "kopercie", z którą poszedł na spotkanie z Tuskiem, Piechociński odpowiedział, że "jedna, tak jak miało być, taka, do której go upoważnił Naczelny Komitet Wykonawczy". Nie chciał powiedzieć, czy decyzje dotyczą tylko jego, czy także innych osób.

Szef PSL powiedział też, że rozmowa z premierem była "partnerska, bardzo przyjazna, o szerokiej tematyce, nie tylko dotyczącej konstrukcji rządowej po kongresie PSL", ale i "o wyzwaniach, które stoją i przed Donaldem Tuskiem i przed Januszem Piechociński, tak że to było dobre trzy godziny".

Dopytywany o konkrety personalne, jak i o to, czy była mowa o umowie koalicyjnej, Piechociński odpowiadał, że żeby poczekać na konferencję prasową o godz. 14. Na pytanie, czy jego ustalenia z premierem zostaną do tej godziny utrzymane w tajemnicy Piechociński odpowiedział, że jest to "test na spoistość koalicji". - Ale jestem przekonany, że tak - dodał.

Według doniesień "Gazety Wyborczej", politycy ustalili, że Piechociński zostanie wicepremierem i ministrem gospodarki, wiceministrem finansów ma zostać Jerzy Witold Pietrewicz, który jest wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej, a wcześniej był już prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kierował też Bankiem Ochrony Środowiska.

Rzecznik rządu Paweł Graś nie chciał potwierdzić tych informacji. Powiedział w TVN 24 jedynie, że w przypadku, gdy ministra rekomenduje Platforma, wiceministra wskazuje koalicyjny PSL i na odwrót.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)