Trwa ładowanie...
d1au05g
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Janusz Piechociński dziękuje Iranowi za przyjęcie w latach 40. polskich uchodźców

Przebywający z misją gospodarczą w Iranie wicepremier Janusz Piechociński odwiedził polski cmentarz w Teheranie. Podziękował Iranowi za przyjęcie w czasie II wojny światowej polskich uchodźców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Piechociński na Polskim Cmentarzu Wojennym w Dulab na przedmieściach Teheranu
Janusz Piechociński na Polskim Cmentarzu Wojennym w Dulab na przedmieściach Teheranu (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d1au05g

Niedziela była ostatnim dniem polskiej misji gospodarczej w Iranie, której przewodniczył Piechociński. W Teheranie polscy przedsiębiorcy spotykali się z przedstawicielami irańskiego biznesu.

W irańskiej stolicy znajduje się największy polski cmentarz na terenie Iranu. Są na nim groby Polaków, którzy byli ewakuowani z ZSRR w czasie drugiej wojny światowej. - To cmentarz Polaków, którzy przeszli przez nieludzką ziemię. Mogliśmy złożyć hołd tym, którzy po tej wielkiej udręce tu dotarli, ale nie doczekali kolejnego marszu. Podziękowałem naszym gospodarzom za wielką troskę, za przyjęcie 120 tys. polskich uchodźców - powiedział polski wicepremier dziennikarzom po złożeniu wieńca na cmentarzu.

Cmentarz został założony w XIX wieku przez nadwornego lekarza szacha perskiego, w związku ze wzrostem liczby cudzoziemców mieszkających w Persji - mówił dziennikarzom Radosław Sadowski z ambasady polskiej w Teheranie. - Pojawiła się po prostu potrzeba założenia cmentarza dla chrześcijan. Obecnie cmentarz jest podzielony na kilka mniejszych. Oprócz polskiego jest tam też cmentarz prawosławny i ormiański - dodał.

d1au05g

Jak wskazał, na teherańskim cmentarzu znajduje się prawie 2 tys. polskich grobów. - Większość stanowią groby ludności cywilnej, Polaków, którzy przybyli do Iranu w 1942 roku. Jest także kilkanaście grobów z wcześniejszego okresu, w tym np. grób Władysława Horodeckiego, polsko-ukraińskiego architekta. Większość jego projektów został zrealizowana w Kijowie, ale kilka budynków znajduje się też na ternie Iranu - powiedział Sadowski.

Polskie cmentarze w Iranie znajdują się też nad Morzem Kaspijskimim oraz w Isfahanie. - Większość Polaków wyjechała z Iranu po 1945 r. i obecnie na terenie Teheranu żyją jednostki. Są to głównie Polki, które związały się z Irańczykami. Większość wyjechała do Palestyny i dalej do Europy, bądź też do Indii i dalej do Australii, Nowej Zelandii czy RPA - dodał dyplomata.

d1au05g

Podziel się opinią

Share

d1au05g

d1au05g
Więcej tematów