Trwa ładowanie...
d6e5rsd

Janusz Palikot oficjalnie kandydatem Twojego Ruchu na prezydenta

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Zapowiedział, że chce ubiegać się o urząd dla "aktywnej prezydentury i pozytywnej zmiany".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Palikot
Janusz Palikot (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d6e5rsd

- Zdecydowałem, się kandydować na urząd prezydenta Rzeczypospolitej, ponieważ Polska potrzebuje aktywnej prezydentury na rzecz pozytywnych zmian. To nieprawda, że prezydent jest tylko "strażnikiem żyrandola" - oświadczył Palikot przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

- Prezydent, dzięki inicjatywie ustawodawczej, dzięki możliwości weta, może z koalicją rządzącą wypracowywać różnego rodzaju rozwiązania i kompromisy, które mogą spowodować, że setki tysięcy ludzi będą szczęśliwe, że zostaną rozwiązane ich problemy - mówił Palikot. - Właśnie na rzecz takiej aktywnej prezydentury i takiej pozytywnej zmiany chcę kandydować - dodał.

d6e5rsd

Prezydent bliżej ludzi

Przypomniał, że prezydent jest jedynym politykiem wybieranym w powszechnych i w związku z tym ma szczególny mandat i zobowiązania - spowodować, żeby głos i opinia każdego człowieka w Polsce była ważna, znacząca i brana pod uwagę przez samego prezydenta. - Współczesna technika, współczesne technologie dają takie możliwości. Chce, aby przyszły prezydent z tych możliwości technicznych korzystał - mówił.

- Nie może być tylko tak, że pyta się obywateli wtedy, gdy odbywają się wybory, a kiedy podpisuje się ważne ustawy, tego głosu często już nie słychać - podkreślił.

W ocenie Palikota wśród rzeczy do zrobienia w Polsce jest poprawa warunków działalności gospodarczej, bo niewiele tu się poprawiło podczas rządów PO-PSL i urzędowania Bronisława Komorowskiego. - Wciąż jest to droga przez mękę, gdzie oprócz samego ryzyka biznesowego trzeba brać opór administracji i niechęć otoczenia, niechęć urzędników. To się musi zmienić, to się może zmienić" - oświadczył Palikot. "Zupełnie inaczej jest w większości państw Unii Europejskiej - dodał.

d6e5rsd

Kandydowanie w imię równości

W ocenie szef Twojego Ruchu ostatnie wybory samorządowe pokazały, że jest wola społeczna do zmian, większa niż są to dzisiaj skłonni zaakceptować politycy. - Zmian, które powodują, że w Polsce zarówno człowiek wierzący, o innej orientacji seksualnej, czy jakichkolwiek innych mniejszościowych poglądach może pełnić najważniejsze funkcje i może być równy - podkreślił.

- W imieniu tej równości i tych praw każdego człowieka, żeby był równy, chce również kandydować w tych wyborach - dodał.

- W Polsce bardzo wielu ludzi oczekuje, by Kościół przestał być "szarą eminencję władzy", mającą ogromny niedemokratyczny wpływ na nasze społeczeństwo i na nasza politykę. Także z tego powodu chcę kandydować w wyborach, będąc przekonanym, że być może ten mój głos, moja kandydatura, będzie pewnego rodzaju zobowiązaniem - niezależnie od tego, kto wygra te wybory - aby ten punkt widzenia i ten sposób rozumienia funkcji prezydenta był w Polsce obowiązujący - zaznaczył Palikot.

d6e5rsd

Palikot wygłosił jedynie oświadczenie, nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Oglądaj też - Janusz Palikot: nie będę skamlał

d6e5rsd

Podziel się opinią

Share
d6e5rsd
d6e5rsd
Więcej tematów