WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Janusz Kochanowski nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Sejm wybrał Janusza Kochanowskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Poparło go
239 posłów, przeciw było 194, a jeden wstrzymał się od głosu.
Wybór poprzedziła burzliwa dyskusja w Sejmie: przeciwni tej
kandydaturze posłowie PO i SLD zarzucili Kochanowskiemu m.in.
"upolitycznienie", zwolennicy przekonywali o fachowości kandydata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Kochanowski nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich
(PAP)
WP

Głosowało 434 posłów; większość bezwzględna wynosiła 218.

Prezes fundacji Ius et Lex Kochanowski był jedynym kandydatem na stanowisko RPO, zgłosił go klub Prawa i Sprawiedliwości. W czerwcu 2005 r. zakończyła się kadencja prof. Andrzeja Zolla. Będzie on pełnił tę funkcję do czasu zaprzysiężenia nowego Rzecznika.

Była to trzecia próba wyboru RPO. Wcześniej dwukrotnie w głosowaniach w parlamencie przepadła kandydatura prof. Andrzeja Rzeplińskiego.

WP

Wybór Kochanowskiego musi zatwierdzić jeszcze Senat.

Sam Kochanowski deklarował, że jest zwolennikiem m.in. kary śmierci dla takich zbrodni jak ludobójstwo, terroryzm czy zbrodnie wojenne.

Wybór Rzecznika poprzedziła burzliwa dyskusja w Sejmie.

Według Katarzyny Piekarskiej (SLD) Kochanowski nie powinien być Rzecznikiem, bo nie jest niezależny politycznie: kandydował m.in. z list PiS do Parlamentu Europejskiego. Na świecie Rzecznik Praw Obywatelskich to "zawór bezpieczeństwa dla demokracji", a kandydat PiS "to przejaw politycznego kupczenia" - mówiła posłanka. To kolejny dowód na zawłaszczanie państwa i różnych instytucji - podkreśliła Piekarska.

WP

Czy myli mnie pamięć, czy nie myli, kiedy przypominam sobie, że funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich sprawował pan Tadeusz Zieliński, który w roku 1995 kandydował na niezwykle apolityczny urząd prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej? I czy myli mnie pamięć czy nie myli, kiedy przypominam sobie, że zaraz po nim funkcję RPO sprawował pan Adam Zieliński, który w wyborach 4 czerwca 1989 r kandydował z listy krajowej ustalanej przez niezwykle apolityczny Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej?- odpowiadał na zarzuty Piekarskiej Jacek Kurski (PiS).

Inni posłowie SLD: Michał Tober i Ryszard Kalisz pytali, czy PiS ma wiedzę, czy Kochanowski wycofa zaskarżoną przez prof. Andrzeja Zolla tzw. ustawę medialną; wypominali mu brak tytułu profesora. Kalisz oburzał się, że RPO Sejm wybiera "pod osłoną nocy".

A ja chciałem się zapytać, o jakiej porze 13 grudnia 1981 roku państwo, którzy dziś wycieracie sobie twarz prawami obywatelskimi, wprowadzaliście stan wojenny - odpowiadał Zbigniew Girzyński (PiS) wskazując palcem na posłów Sojuszu.

Kto powiedział, że noc jest zła? Noc jest przyjaciółką kochanków i złodziei. (...) I częściej ludzi łączy niż dzieli - łagodził ostrą wymianę zdań Tadeusz Cymański (PiS), wywołując na sali salwy śmiechu.

WP

Wojciech Olejniczak (SLD) zapowiedział, że klub skieruje do sejmowej komisji etyki skargę na wypowiedź posła Girzyńskiego.

Z kolei Sławomir Piechota (PO) prosił przedstawicieli wnioskodawców o odniesienie się do poglądów Kochanowskiego na temat polskiego Kościoła i społeczeństwa, jakie wyraża on m.in.na swojej stronie internetowej. Według posła, można na niej przeczytać m.in., że polskie społeczeństwo jest "zdemoralizowane i skryminalizowane", a polski Kościół ulega modom i w praktyce nie przestrzega nauk papieża Jana Pawła II.

Przemawiający w imieniu klubu PiS Przemysław Gosiewski nie odpowiedział na pytania posłów PO i SLD.

Janusz Kochanowski urodził się 18 kwietnia 1940 r. w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę doktorską nt. subiektywnych granic odpowiedzialności karnej obronił w 1980 r. Od 1995 r. jest członkiem Okręgowej Rady Radców Prawnych w Warszawie. Od 2000 r. jest prezesem fundacji Ius et Lex. Autorem ponad 100 prac nt. prawa karnego, administracyjnego i konstytucyjnego oraz stosunków międzynarodowych. Żonaty, ma dwoje dzieci - Martę i Mateusza.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP