Trwa ładowanie...
wojsko
25-01-2017 12:57

Janusz Brochwicz-Lewiński pochowany na Powązkach

Janusz Brochwicz-Lewiński, pseudonim Gryf, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Był żołnierzem Batalionu AK "Parasol", dowódcy obrony Pałacyku Michla podczas powstania warszawskiego. Zmarł 5 stycznia w wieku 96 lat.

Janusz Brochwicz-Lewiński pochowany na PowązkachŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d4gl01x
d4gl01x

Na mszy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pojawili się przedstawiciele rządu, Wojska Polskiego, parlamentu, IPN i Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W pogrzebie brał udział prezydent Andrzej Duda.

- Wszystko, co żyje, zmierza w stronę śmierci. Są jednak ludzie, których szlachetne czyny nie pozwalają odejść w zapomnienie. Należy do nich śp. gen. Janusz Brochwicz-Lewiński, który żyje w Bogu i nadal będzie żył w sercach Polaków, wszak jego serce przez 96 lat biło miłością do Polski – powiedział podczas mszy biskup Józef Guzdek.

- We wrześniu 1939 roku kapral podchorąży Janusz Brochwicz-Lewiński stanął do walki z niemiecką i sowiecką armią. W trakcie kilku lat wojennej zawieruchy wielokrotnie doświadczył Bożego Miłosierdzia. Cudem uniknął śmierci z rąk NKWD i w niezwykłych okolicznościach zbiegł z sowieckiej niewoli. Podczas okupacji był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i uczestników powstania warszawskiego. Postrzelony 8 sierpnia 1944 roku w czasie powstańczych walk przez niemieckiego snajpera, po raz kolejny został cudem zachowany przy życiu - przypomniał biskup polowy.
##Bezinteresowna służba Janusza Brochwicza-Lewińskiego

- Janusz Brochwicz-Lewiński ukształtowany był przez dom rodzinny, jego przodkowie walczyli w powstaniach narodowych. Wychowany w duchu miłości ojczyzny jeszcze przed wojną wstąpił do Wojska Polskiego, we wrześniu 1939 r. bronił Rzeczypospolitej - opowiadał PAP historyk Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Dodał też, że dla Gryfa honor i bezinteresowna służba Polsce były najważniejsze. On sam był zawsze niezwykle radosnym i życzliwy ludziom gawędziarzem, który umiał pięknie i ze swadą opowiadać o przeszłości.

Janusz Brochwicz-Lewiński od 2009 do 2014 roku zasiadał w Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był także Honorowym Obywatelem Warszawy. W listopadzie 2015 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej".

d4gl01x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gl01x
Więcej tematów