ŚwiatJanukowycz: wejście do UE strategicznym celem Ukrainy

Janukowycz: wejście do UE strategicznym celem Ukrainy

Premier Ukrainy Wiktor Janukowycz, który ponownie przebywał z wizytą w Brukseli, zapewnił szefa
Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, że strategicznym celem
Ukrainy jest wejście do Unii Europejskiej.

Podczas rozmowy z przewodniczącym KE rozmawialiśmy o tym, co Ukraina powinna zrobić, by osiągnąć swój strategiczny cel, jakim jest wejście do Unii Europejskiej - oświadczył dziennikarzom Janukowycz.

Szef ukraińskiego rządu, określany przez komentatorów jako polityk prorosyjski, już drugi raz odwiedził w tym miesiącu Brukselę. Premierem został w sierpniu w wyniku kompromisu zawartego po wyborach parlamentarnych z prezydentem Wiktorem Juszczenką, swym dawnym przeciwnikiem z czasów Pomarańczowej Rewolucji 2004 roku.

Dla mnie nie jest ważne, czy dany polityk pochodzi z partii A czy partii B. Ważne jest zobowiązanie do respektowania naszych wspólnych wartości. Cieszę się, że nowy ukraiński rząd zobowiązuje się do kontynuowania reform politycznych i gospodarczych i jest przywiązany do wartości europejskich i europejskiej przyszłości - powiedział przewodniczący Barroso.

Rozmowa z Janukowyczem była "bardzo nieformalna, otwarta i szczera, taka, jakie najbardziej sobie cenię - kiedy od razu przechodzi się do rzeczy" - oświadczył.

Naszym celem jest przybliżenie Ukrainy do Unii Europejskiej, wsparcie reform oraz poprawa standardów życia - dodał szef Komisji.

Zapewnił, że Unia Europejska "w pełni wspiera starania Ukrainy o wejście do Światowej Organizacji Handlu (WTO), co jest niezbędnym warunkiem zawarcia umowy o wolnym handlu" między UE a Kijowem.

Janukowycz przekonywał, że to dzięki utworzonej w sierpniu koalicji rządowej Ukraina może teraz przeprowadzać reformy gospodarcze, które pozwolą jej na realizację obu celów - wejście do WTO i zawarcie umowy o wolnym handlu z UE.

Dziennikarze pytali go o "niezgodność" umowy o wolnym handlu z UE z planowanym wejściem Ukrainy do wspólnej przestrzeni gospodarczej z Rosją.

Premier wyraził przekonanie, że oba porozumienia wykluczałyby się nawzajem tylko wtedy, gdyby chodziło o zawarcie unii celnej z Rosją, czego - jak zapewnił - nie przewiduje umowa o wolnej przestrzeni gospodarczej. Dodał, że zawarcia unii celnej z Rosją zabrania ukraińska konstytucja.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przyjęła tzw. wytyczne do negocjacji na temat "nowego pogłębionego porozumienia" z Ukrainą, które ma zastąpić obecną umowę o partnerstwie i współpracy, wygasającą z początkiem 2008 roku. Celem tego nowego porozumienia, które przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu UE i Ukrainy, jest zacieśnianie współpracy między Unią a Ukrainą w wielu dziedzinach, jak energetyka, bezpieczeństwo, transport i środowisko.

Podczas wizyty w Brukseli w ubiegłym tygodniu Janukowycz podpisał z UE porozumienie w sprawie współpracy energetycznej, otwierające drogę do finansowania z unijnego budżetu ukraińskiej infrastruktury energetycznej (gazociągi i ropociągi).

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)