Trwa ładowanie...
14-09-2006 10:20

Janukowycz: "w dłuższej perspektywie" chcemy, by Ukraina była członkiem Unii

Premier Ukrainy Wiktor Janukowycz, który przebywa z wizytą w Brukseli, zapewnił, że jego rząd chce
pogłębiać stosunki z Unią Europejską, tak by w dłuższej
perspektywie przerodziły się one w członkostwo w UE.

Janukowycz: "w dłuższej perspektywie" chcemy, by Ukraina była członkiem UniiŹródło: AFP
d3bvy9b
d3bvy9b

Na dziś nie ma perspektywy członkostwa - usłyszał jednak od komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benity Ferrero-Waldner.

Chcemy mieć doskonałe i stabilne stosunki z Unią Europejską, które w dłuższej perspektywie przerodzą się w członkostwo w UE - powiedział Janukowycz dziennikarzom po spotkaniu z Benitą Ferrero- Waldner.

Mianowany w sierpniu nowy premier Ukrainy, znany wcześniej z prorosyjskich poglądów, przekonywał w Brukseli, że integracja Ukrainy z UE cieszy się poparciem społecznym, a działania na rzecz zbliżania jego kraju do Unii są "korzystne dla gospodarki i podniesienia standardów życia" na Ukrainie.

Przekonywał, że to dzięki zawartej w sierpniu koalicji rządowej Ukraina osiągnęła stabilną sytuację polityczną.

d3bvy9b

Po raz pierwszy od czasu odzyskania niepodległości mamy realistyczną perspektywę, by przeprowadzić kluczowe reformy - powiedział. Sprecyzował, że chodzi o walkę z korupcją oraz reformy gospodarcze, które pozwolą Ukrainie jeszcze w tym roku wejść do WTO, a niebawem podpisać z Unią porozumienie o wolnym handlu.

Cieszę się słysząc od premiera Janukowycza zapewnienie o kontynuowaniu reform. Reformy konstytucyjno-gospodarcze są potrzebne nie tylko dla samej Ukrainy, ale i dla stosunków UE z Ukrainą - powiedziała Benita Ferrero-Waldner. Dopytywana o możliwość wejścia Ukrainy do Unii, komisarz nie pozostawiła jednak żadnych wątpliwości.

Niczego nie możemy wykluczać, ale dziś nie ma perspektywy członkostwa - powiedziała Ferrero-Waldner, zapewniając, że UE chce pogłębiać stosunki z Ukrainą w ramach polityki sąsiedzkiej.

Przypomniała, że Komisja Europejska przyjęła w środę tzw. wytyczne do negocjacji "nowego pogłębionego porozumienia" z Ukrainą, które ma zastąpić obecną umowę o partnerstwie i współpracy wygasającą z początkiem 2008 roku.

Celem tego nowego porozumienia, które przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu UE i Ukrainy, jest zacieśnianie współpracy między UE a Ukrainą w wielu dziedzinach, jak energetyka, bezpieczeństwo, transport i środowisko.

Rozpoczęcie negocjacji w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu będzie możliwe dopiero po wejściu Ukrainy do WTO - podkreśliła Ferrero-Waldner.

Inga Czerny

d3bvy9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bvy9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj