"Jan Paweł II lubił muzułmanów, wy nie chcecie meczetu"
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów jest zaniepokojona zamieszaniem wokół budowy Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie. Za niezrozumiały uznało protest przeciw tej budowie stowarzyszenie żydów polskich B'nai B'rith Polin.
29.03.2010 | aktual.: 29.03.2010 18:00
W sobotę w Warszawie odbyła się manifestacja kilkudziesięciu osób przeciwko budowie meczetu. Ma się on mieścić w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej, który powstaje przy rondzie Zesłańców Syberyjskich w Warszawie. Manifestację zorganizowało Stowarzyszenie Europa Przyszłości.
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w oświadczeniu przypomniała, że zgodnie z konstytucją i ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania "każda oficjalnie uznana religia w Polsce posiada prawo do wznoszenia budowli sakralnych".
Rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk poinformował, że procedura wydawania pozwoleń administracyjnych na tę inwestycję została zakończona w 2006 r. - Z naszego punktu widzenia jest to inwestycja, która się toczy. Nie wchodzimy w żadne spory ideologiczne. Nie ma żadnych przesłanek, żeby ingerować w proces inwestycyjny. Inwestycja ma zostać zakończona w końcu bieżącego roku - powiedział.
Rada, nawiązując do sobotniego protestu, wyraziła "zaniepokojenie faktem, że tego typu zamieszanie ma miejsce w ojczyźnie Jana Pawła II, który jako papież odwiedził meczet oraz wykonywał liczne przyjazne gesty wobec muzułmanów i wielu z nich wyrażało swój żal po jego śmierci".
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.
Za niezrozumiały i niczym nie wytłumaczalny uznało protest przeciwko budowie meczetu w Warszawie stowarzyszenie polskich Żydów B'nai B'rith Polin.
- Rozbudzanie nastrojów antyarabskich w niczym nie różni się od podsycania antysemityzmu - napisało stowarzyszenie w oświadczeniu. W ocenie stowarzyszenia "konflikty między religiami i protesty wobec budowania świątyń przez mniejszości prowadzą do niepotrzebnej wrogości między grupami społecznymi".
W oświadczeniu zauważono, że "nie każdy islam jest radykalny". - Ze zdecydowaną większością muzułmanów my, Żydzi pragniemy toczyć owocny dialog - podkreślono.
B'nai B'rith Polin to międzynarodowa organizacja środowisk żydowskich istniejąca w Polsce od końca XIX wieku do 1938 roku; odtworzona w 2007 roku. Jest współorganizatorem Marszu Żywych. Jej siedziba mieści się w budynku Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie.