PolskaJan Olbrycht odebrał nagrodę "Animus Silesiae"

Jan Olbrycht odebrał nagrodę "Animus Silesiae"

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht odebrał w Koszęcinie (Śląskie) nagrodę "Animus Silesiae". Wyróżnienia od kilku lat przyznaje Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" podczas swojego corocznego święta.

To nagroda dla tych, którzy są obdarzeni śląskim duchem i potrafią tego ducha tchnąć w innych - mówią przedstawiciele zespołu.

Nagroda "Animus Silesiae" została ustanowiona przed czterema laty. Jest wręczana każdego roku podczas "Święta Śląska", organizowanego w kompleksie parkowo-pałacowym w Koszęcinie. Wyróżnienie przyznawane jest wybitnym osobistościom i autorytetom, którzy inspirację do swej pracy czerpią z bogatego dziedzictwa śląskiej ziemi.

Nagrodą jest statuetka w brązie, przedstawiająca tańczącą parę artystów "Śląska". Autorką rzeźby jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Lidia Sztwiertnia. Dotychczasowymi laureatami "Animus Silesiae" byli: Wojciech Kilar (2006), Juraj Kubanka (2007), Józef Musioł i pośmiertnie Jerzy Wójcik (2008) oraz abp Damian Zimoń (2009).

W tym roku "Śląsk" uhonorował Olbrychta, eurodeputowanego, a wcześniej pierwszego marszałka woj. śląskiego. - Postrzegał nas nie tylko jako instytucję tradycyjną, skupioną na stałym repertuarze, ale nowoczesną, która przenosi tradycję we współczesność - uzasadniał wyróżnienie Olbrychta dyrektor "Śląska" Adam Pastuch.

Jak dodał, marszałek był także twórcą rady programowej zespołu i to za jego czasów udało się przekonać władze samorządowe do koncepcji Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Jan Olbrycht wspierał także starania o pozyskanie środków na rewitalizację kompleksu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, gdzie zespół ma swoją siedzibę. - Jest chlubnym przykładem zrozumienia spraw kultury przez przedstawicieli władz samorządowych, są to tematy ciągle mu bliskie - podkreślił dyrektor Pastuch.

Odbierając nagrodę z rąk dyrektora, europoseł powiedział, że dla polityka to zaszczyt stać na jednej scenie z tak znakomitymi artystami. Wyraził też przekonanie, że gdyby polscy piłkarze reprezentowali podobny poziom sportowy jak zespół "Śląsk" artystyczny, dziś obserwowalibyśmy ich zmagania w 1/8 finału Mistrzostw Świata w RPA.

Nie była to pierwsza nagroda "Śląska" dla Olbrychta. W 2007 roku zespół wyróżnił go nagrodą "Maecenas Silesiae", która jest wyrazem wdzięczności dla osób i instytucji za szczególne zasługi w sponsorowaniu i mecenacie.

Poza nagrodą "Animus Silesiae" w tym roku po raz pierwszy "Śląsk" uhonorował osobę, która w szczególny sposób przyczyniła się w tym sezonie artystycznym do wykreowania nowych wartości programowych. Nagrodę Promocyjną Towarzystwa Przyjaciół Zespołu "Śląsk" otrzymał Janusz Frączek - akompaniator i pianista "Śląska". Natomiast nagrodę im. patrona zespołu, prof. Stanisława Hadyny, przyznano Krzysztofowi Anczykowi - kierownikowi chóru zespołu "Śląsk".

"Święto Śląska" zorganizowano już po raz 12. Piknik odbywa się co roku na zakończenie sezonu artystycznego i w rocznicę powstania zespołu, w tym roku - 57. Od piątku na plenerowej scenie w koszęcińskim parku wystąpiło wiele zespołów, gwiazd estrady i kabaretów oraz sami gospodarze z koncertem galowym. Na terenie kompleksu można było zwiedzać wystawy sztuki i rękodzieła ludowego, czy wziąć udział w loterii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)