Trwa ładowanie...
Jan Maria Jackowski gościem programu "Tłit"

Jan Maria Jackowski gościem programu "Tłit"

Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gościem programu jest senator PiS Jan Maria Jackowski.

Share
d10l5x4

Co dziś w programie? Senat na piątkowym posiedzeniu izby zajmie się kandydaturą Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. - Planujemy przeprowadzić debatę około 12 lub 13 - poinformował na krótkim briefingu marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Póki co nie wiadomo, jak zakończy się kolejna próba powołania nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. W Senacie najliczniejszą grupą senatorów cieszy się Prawo i Sprawiedliwość (48), jednak większość gromadzi porozumienie klubów opozycyjnych: Koalicji Obywatelskiej (42), PSL - Koalicji Polskiej (3), Lewicy (2) oraz senatorów niezależnych (3). Jak w sprawie Staroń zagłosuje Jan Maria Jackowski?

d10l5x4

Art. 2 ustawy o RPO mówi: "Rzecznikiem może być obywatel polski wyróżniający się wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym oraz wysokim autorytetem ze względu na swe walory moralne i wrażliwość społeczną". Czy to senator powinien ubiegać się o tę funkcję?

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że na czwartkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów padła propozycja zaproszenia premiera do izby wyższej parlamentu. Mateusz Morawiecki miałby złożyć wyjaśnienia w sprawie cyberataków na polskich polityków. - Jak będzie chciał - jawnie, niejawnie, dostosujemy się - zadeklarował Grodzki.

Mateusz Morawiecki używał prywatnej skrzynki mailowej do celów służbowych od czasu wejścia do rządu Prawa i Sprawiedliwości - ustaliła Wirtualna Polska. Z naszych informacji wynika, że maile wysyłane z prywatnego adresu były jedną z podstawowych form kontaktu z ministrami, wiceministrami, parlamentarzystami czy przedstawicielami państwowych spółek. W korespondencji z prywatnego adresu premier poruszał kluczowe tematy polityczne i gospodarcze.

Czy Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu? Tak donosi "Super Express". Wszystko po to, by - jak czytamy w dzienniku - przygotować partię do kampanii wyborczej. "Misja została zakończona i według mnie prezes powinien skupić się teraz bardziej na partii, bo ta jest zaniedbana" - powiedział anonimowo w rozmowie z "SE" "ważny polityk PiS".

d10l5x4

Czy PiS szykuje się na przedterminowe wybory?

W przyszłym tygodniu ma odbyć się posiedzenie zarządu krajowego PO, na którym politycy tej partii oficjalnie dowiedzą się, że Donald Tusk zastąpi Borysa Budkę na czele ugrupowania - podaje "Polityka". Według źródeł "Gazety Wyborczej" Budka wstępnie zgodził się na rezygnację. Czy Tusk przemebluje polską scenę polityczną?

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel wystosował w czwartek list otwarty do małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która oceniła, że uczelnia ta "zamienia się w agencję towarzyską". "Znając Pani poprzednie wypowiedzi, nie spodziewam się, żeby pod wpływem mojego listu doszła Pani Kurator do przekonania, że osoba sprawująca funkcję publiczną, związaną z odpowiedzialnością za wychowanie młodego pokolenia, nie ma prawa używać języka, który obraża, narusza godność osób i instytucji" - napisał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10l5x4

Podziel się opinią

Share
d10l5x4
d10l5x4
Więcej tematów