Jan Kulczyk nie żyje
W nocy z wtorku na środę zmarł jeden z największych polskich przedsiębiorców Jan Kulczyk - poinformował Kulczyk Holding SA. Miał 65 lat. Przyczyną śmierci były powikłania pooperacyjne po "drobnym zabiegu kardiologicznym". Według "Gazety Wyborczej" przedsiębiorca zmarł w Wiedniu.
- Pan Jan Kulczyk zmarł nad ranem w wyniku komplikacji pooperacyjnych - powiedziała Wirtualnej Polsce Marta Wysocka-Antonsen, rzeczniczka prasowa Kulczyk Holding.
"Gazeta Wyborcza" podała, że biznesmen miał dzisiaj wyjść ze szpitala w Wiedniu.
Jan Kulczyk urodził się w 1950 r., pochodził z Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego.
Działalność biznesowa
Pierwszy kapitał na rozpoczęcie interesów Jan Kulczyk otrzymał od ojca Henryka. Za te pieniądze w 1981 r., wszedł w świat biznesu, zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 roku wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen.
W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House.
Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza.
Ostatnio Jan Kulczyk zajmował się głównie inwestycjami w branżach: energetyka, ropa naftowa i gaz, infrastruktura, nieruchomości.
W 2013 amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 mld USD. Jest najwyżej uplasowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów.
Od 2002 r. regularnie klasyfikowany był też w rankingach jako najbogatszy Polak. Według najnowszej listy tygodnika "Wprost" był najbogatszym Polakiem z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł.
Inna działalność
Jan Kulczyk jest współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu, której prezesem był dwukrotnie. Znalazł się również wśród założycieli Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Od czerwca 2006 zasiadał w Radzie Dyrektorów Green Cross International - organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ekologicznym, a od 6 października 2007 pełnił funkcję przewodniczącego Rady.
Jan Kulczyk był także przewodniczącym Rady ds. Wspierania Badań Naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wieloletnim członkiem Rady Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Kościelnej Rady Gospodarczej. Zasiadał w Międzynarodowej Radzie Gubernatorów działającej przy Peres Center for Peace.
W październiku 2007 r. został przewodniczącym Międzynarodowego Zielonego Krzyża, afiliowanej przy ONZ organizacji ekologicznej powołanej przez Michaiła Gorbaczowa, a w lutym 2008 r. został włączony do konfraterni zakonu Paulinów.
W 2010 r. powołał do życia CEED Institute, inkubator myśli i rozwoju promujący kraje Europy Środkowo-Wschodniej.
W 2012 r. przekazał 20 mln zł na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
W marcu 2014 roku powołał do życia Radę Polskich Inwestorów w Afryce, w skład której weszli przedstawiciele najważniejszych polskich spółek inwestujących na tym kontynencie – Kulczyk Investments, Polpharma, Grupa Azoty, Krezus, Ursus i Lubawa. Celem działania Rady jest wspieranie polskich firm w ich staraniach nawiązywania kontaktów na rynkach afrykańskich.
Jan Kulczyk był wielokrotnie odznaczany. W swoim dorobku miał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2015 r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1998 r.) i Nagrodę Kisiela (1992 r.)