Jan Garbarek zagra warszawiakom

We wtorek (11 października) w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie odbędzie się koncert Jana Garbarka. To prawdziwa gratka dla wielbicieli skandynawskiego jazzu.

08.10.2005 18:14

Muzyka Jana Garbarka jest sztandarowym przykładem twórczości spod znaku ECM Records - rekomenduje koncert Dionizy Piątkowski, dyrektor ERY JAZZU - ale także jazzu skandynawskiego, melodyjnego i nastrojowego, pozbawionego egzaltacji, ale nasyconej wewnętrznym, intensywnym uczuciem. W kompozycjach i grze Jana Garbarka zwraca uwagę koncentracja na barwie i fakturze.

W połowie lat 70. Garbarek współpracował z Jarrettem oraz Christensenem i Danielsenem, z którymi nagrał dwie wyśmienite i wysoko cenione płyty Belonging oraz My Song; z kolei z gitarzystą Ralphem Townerem nagrał „Solstice” oraz „Sounds And Shadows”. W latach 80. w składzie jego grup można było spotkać takie osobowości, jak Eberhard Weber, Bill Frisell czy John Abercrombie.

Z entuzjastycznym przyjęciem spotkały się występy saksofonisty z końca lat 80. z grupą perkusjonisty Nany Vasconselosa. Stała się ona inspiracją dla wielu zespołów, które w podobny sposób zaczęły łączyć długie, hipnotyczne linie saksofonowe z żywiołowym, skrzącym się od egzotycznych rytmów tłem.

W swojej karierze Garbarek współpracował także z Donem Cherrym, Chickiem Corea, Davidem Tornem. Niezwykle ważna okazała się praca z George'em Russellem w końcu lat 60. Spotkanie amerykańskiego mistrza i młodego Norwega zaowocowało serią świetnych płyt, jak: „Othello Ballet Suite”, „Trip To Prillarguri” oraz „Electronic Sonata For Souls Loved By Nature”.

Od dłuższego czasu Jan Garbarek wykazuje wyraźne zainteresowanie twórczością ludowa i etniczną, która nie tylko ubarwia jego muzykę, ale także prowokuje go do spotkań z artystami różnych kultur i stylistyk. W 1984 r. nagrał płytę z Ravi Shankarem (Song For Everyone), a w 1991 r. dokonał nagrań ze swoją rodaczką, śpiewaczką ludową Agnes Buen Garnas (Rosensfole). Z kolei na płycie „Ragas & Sagas” towarzyszą mu przedstawiciele tradycyjnej muzyki pakistańskiej - wokalista Usted Fateh Ali Khan oraz trio muzyków grających na tabli i sarangi - 39-strunowym instrumencie z rodziny skrzypiec. Na płycie „Twelve Moons” Garbarek ponownie powrócił do skandynawskiej muzyki ludowej.

Niezwykle entuzjastycznie przyjęła publiczność i krytycy album „Officium” nagrany przez Jana Garbarka wraz z brytyjskim kwartetem wokalnym „The Hillard Ensemble” - kontynuuje Dionizy Piątkowski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
warszawakoncertmuzyka
Zobacz także
Komentarze (0)