Trwa ładowanie...

Jakub Stelina, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, dostał ochronę SOP

Kolejny sędzia Trybunału Konstytucyjnego dostał ochronę Służby Ochrony Państwa. Sędzia Jakub Stelina jest już trzecim członkiem TK, po Julii Przyłębskiej i Krystynie Pawłowicz, chronionym "ze względu na dobro państwa".
Share
Jakub Stelina, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, dostał ochronę SOP
Jakub Stelina, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, dostał ochronę SOPŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d1wdfta

Jakub Stelina, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego został objęty ochroną SOP "ze względu na dobro państwa" - ustalił portal tvn24.pl w źródłach zbliżonych do Służby Ochrony Państwa.

Jak przypomina portal tvn24.pl zgodnie z art. 3 ustawy o SOP m.in. prezydent, marszałkowie obu izb parlamentu, premier czy wicepremierzy są objęci ochroną tej służby z racji sprawowanego stanowiska. Artykuł ten daje też szefowi MSWiA możliwość objęcia ochroną "innych osób ze względu na dobro państwa".

- Słyszałem, że jest plan objęcia ochroną wszystkich sędziów Trybunału. To by była katastrofa dla SOP-u, bo już teraz jest ciężko przez braki kadrowe spowodowane przez zakażenia i kwarantanny wielu funkcjonariuszy - mówi informator portalu.

d1wdfta

Studenci zażądali usunięcia prof. Steliny z grona pracowników uczelni

Prof. Jakub Stelina jest nie tylko sędzią TK. Wykłada także na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Pod koniec października, już po orzeczeniu Trybunału ws. aborcji, podczas prowadzonych online zajęć doszło do incydentu. Część biorących w nich udział studentów zmieniła swoje zdjęcia profilowe na logo Strajku Kobiet.

Prof. Stelina zapytał, czy studenci chcą, by "zaczął od jakiegoś oświadczenia". Wtedy głos zabrała jedna ze studentek. - Nie powinien pan, tym bardziej jako mężczyzna, który nigdy nie będzie nosił w sobie dziecka, decydować o tym, czy mam dopuszczać się heroizmu i rodzić dziecko posiadające tę, czy inną wadę genetyczną - mówiła do wykładowcy studentka.

Podkreśliła, że kodeks nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego stawia wymagania. Jej zdaniem, prof. Stelina ich nie spełnia - szczególnie paragrafu 4, który mówi o przestrzeganiu zasad etycznych.

d1wdfta

Studentka prawa Oliwia Zamrzycka wyraża sprzeciw do wyroku TK z dnia 22.10.2020

- Jako studentka, a tym bardziej jako kobieta, nie wyobrażam sobie uczęszczania na zajęcia, a tym bardziej na egzamin do kogoś, kto kilka dni temu podeptał moje prawa. Dlatego apeluję do Pana o rezygnację z pracy na naszej uczelni. Być może jest Pan specjalistą z zakresu prawa pracy, jednak konstytucjonalista z Pana marny, a co najważniejsze mam wrażenie, że zapomniał Pan czym jest człowieczeństwo i właśnie tym motywuję swoją prośbę" - dodała.

Studenci rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją o usunięcie sędziego TK z grona pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Podpisało się pod nią do czwartku ponad 3 tys osób.

d1wdfta

Trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego z ochroną SOP

Pierwszym sędzią TK, któremu przyznano ochronę SOP była prezes Trybunału Julia Przyłębska. Korzysta z niej od maja 2018 roku. Jak donoszą media, prezes TK chroniona jest nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami (Przyłębska mieszka w Berlinie, jej mąż jest ambasadorem Polski w Niemczech - przyp. red.).

Pod koniec października minister Mariusz Kamiński przyznał ochronę SOP sędzi Krystynie Pawłowicz.

Źródło: tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wdfta

Podziel się opinią

Share
d1wdfta
d1wdfta
Więcej tematów