Trwa ładowanie...
d3beomk

"Jakość w różnorodności" - czyli osiągnięcia oraz "grzechy" prywatnych uczelni?

Share
d3beomk
Minister edukacji Edmund Wittbrodt (WP)
Źródło: Minister edukacji Edmund Wittbrodt (WP)

"Jakość w różnorodności - szkolnictwo wyższe w XXI wieku" pod takim hasłem odbyła się konferencja Stowarzyszenia Rektorów i Założycieli Uczelni Niepaństwowych, w której wzięli udział przedstawiciele ok. 100 prywatnych szkół wyższych.

W trakcie spotkania minister edukacji - Edmund Wittbrodt - uhonorował szczególnie zasłużonych rektorów szkół niepaństwowych odznaczeniami resortowymi Komisji Edukacji Narodowej. Uczelnie niepaństwowe stanowią komplementarny element rynku usług edukacyjnych, odpowiadając bezpośrednio na potrzeby ludności, a w wyniku ich powstawania nie została zamknięta ani jedna wyższa uczelnia państwowa, nie przybyło też ani jednego bezrobotnego - powiedział w przemowie inauguracyjnej Mirosław Zdanowski - prezes SRiZUN

Obecnie w Polsce istnieje 185 niepaństwowych szkół wyższych, w których uczy się ok. 500 tys. studentów, czyli 1/3 wszystkich studiujących w Polsce. Spośród tych szkół - 32 mają uprawnienia do nadawania tytułu magistra, a 1 - do nadawania stopnia naukowego doktora.

Kluczowym problemem prywatyzacji szkolnictwa wyższego jest problem nauczycieli akademickich. Ich przygotowanie było i jest zmonopolizowane przez państwo - stwierdza się w dokumencie zaprezentowanym podczas konferencji.

(WP)
Źródło: (WP)

Kolejnym problemem nękającym prywatne szkolnictwo wyższe jest jakość oferowanych usług oraz ewentualna kontrola tej jakości przez państwo. Zdaniem Mirosława Zdanowskiego - jeśli państwo miałoby zapewniać pracę absolwentom niepaństwowych uczelni, to miałoby prawo decydować o jakości nauczania. Jego zdaniem, najlepszym werifikatorem poziomu nauczania w szkołach niepaństwowych jest rynek.

d3beomk

Obecni na konferencji obsrwatorzy z organizacji zachodnioeuropejskich podkreślali unikatowość polskich rozwiązań w ramach sektora niepaństwowych usług edukacyjnych. Ich zdaniem polski system szkół prywatnych jest dobrze rozwinięty. Przy obecnym tempie rozwoju będzie on w stanie dogonić pod względem poziomu oferowanych usług prywatne szkoły na Zachodzie Europy.

Podczas konferencji blisko 60 uczelni zaprezentowało swoją ofertę edukacyjną oraz osiągnięcia. (ajg)

d3beomk

Podziel się opinią

Share
d3beomk
d3beomk
Więcej tematów