Trwa ładowanie...
d4efdg5
03-09-2007 17:20

Jakie książki najchętniej czytają Polacy?

Z dwóch trzecich Polaków, którzy deklarują, że czytają książki, najwięcej sięga po literaturę przygodową i podróżniczą - wynika z sierpniowego badania czytelnictwa przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Co trzeci badany (32%) zadeklarował, że w ogóle nie czyta książek, więc zebrane przez CBOS dane dotyczą pozostałych 68% badanych.

d4efdg5
d4efdg5

Połowa, z tych, którzy cokolwiek czytają, wskazała książki przygodowe i podróżnicze (50%). Dużą popularnością cieszą się także książki historyczne (39%), poradniki i książki związane z hobbystyką wskazało (36%). Po książki sensacyjne i kryminały sięga 32% czytających, romanse wybiera 27% z nich, a biografie, dzienniki i literaturę faktu - 25%.

Literatura popularnonaukowa przyciąga 21% czytelników, co szósty z nich sięga po utwory humorystyczne i komediowe (16%). Klasyczną literaturę piękną wskazało odpowiednio 16%.

Jeszcze mniejszą popularnością cieszy się fantastyka (14%) i horrory (11%). 12% czytelników sięga po poezję, jeszcze mniej (9%) - po komiksy. Wśród innych rodzajów literatury badani najczęściej (2%) wymieniali publikacje o charakterze religijnym.

Osoby deklarujące się jako czytające książki zapytano również o liczbę lektur w ciągu 30 dni poprzedzających sondaż. Mniej niż połowa (42%) w ostatnim miesiącu miała czas i okazję, by przeczytać jakąś książkę - 58% nie znalazło na to czasu. Biorąc pod uwagę ogół badanych (razem z tymi, którzy już na wstępie zadeklarowali że nie czytają w ogóle) - 72% dorosłych nie przeczytało w lipcu żadnej książki.

d4efdg5

W badaniach realizowanych przez CBOS w roku 1998 i 2001 odsetek osób, które w ciągu 30 dni poprzedzających pomiar nie przeczytały żadnej książki, był niższy niż obecnie - wynosił odpowiednio 58% i 65%.

Wszystkich ankietowanych zapytano, czy kiedykolwiek zdarzyło się, że po przeczytaniu jakiejś książki, zmienili swój sposób myślenia lub działania. Zdecydowana większość (80%) nie zauważa takiego wpływu literatury. Jedna piąta (20%) przyznaje, iż zdarzyło się, że lektura książki oddziałała w taki sposób na ich życie. W stosunku do pomiaru przeprowadzonego dziewięć lat temu liczba osób deklarujących, że po przeczytaniu jakiejś książki zmieniło się ich myślenie lub działanie, zmniejszyła się.

Badanie "O różnych aspektach czytania książek" zrealizowano w dniach od 3 do 6 sierpnia 2007 roku na liczącej 859 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d4efdg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4efdg5
Więcej tematów