Jaką Polskę zobaczy wkrótce cały świat?
Nowoczesny, zamieszkany przez ciekawych i kreatywnych ludzi kraj, gdzie realizuje się projekty z zakresu najnowocześniejszych technologii. Jednocześnie ostoja dziewiczej, nieskażonej cywilizacją przyrody i rozumnego wykorzystywania naturalnych zasobów - taką Polskę chcą zaprezentować milionom ludzi z całego świata organizatorzy naszej ekspozycji na EXPO 2008 w Hiszpanii. Tematem przewodnim tegorocznej światowej wystawy będzie woda i zrównoważony rozwój.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/polski-pawilon-na-expo-2008-6038684148855937g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/polski-pawilon-na-expo-2008-6038684148855937g )
Polski pawilon na EXPO 2008
Od połowy czerwca do połowy września w jednym miejscu będzie można bliżej poznać 103 kraje, a wśród nich Polskę. Mowa o EXPO 2008 w Saragossie. Szacuje się, że wystawę zwiedzi 7 milionów osób. To ogromna szansa na promocję polskiej gospodarki, turystyki i kultury.
Polska graniczy z Szwecją, Niemcami i Portugalią
Polski pawilon o powierzchni 1000 metrów kwadratowych będzie jednym z największych podczas tegorocznej wystawy. Ekspozycję na zlecenie Ministerstwa Gospodarki przygotowuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Przez ścianę będziemy graniczyli ze Szwecją, z drugiej strony swoje walory zaprezentują Niemcy, a pod nami – na parterze – ulokuje się Portugalia.
Jak powiedział Wirtualnej Polsce Jakub Ciołkowski z Biura Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej EXPO 2008, atutem polskiego pawilonu ma być jego fasada wykonana z gałęzi tarniny, która nawiązuje do tężni solankowych. Liczymy na to, że w suchej i gorącej Hiszpanii już sam widok zewnętrzny pawilonu zaciekawi zwiedzających. Pierwszy kontakt z fasadą mile ich zaskoczy chłodną i orzeźwiającą mgiełką, unoszącą się w jej pobliżu - wyjaśnił Jakub Ciołkowski. Pomysł - zdaniem twórców ekspozycji - nawiązuje do wykorzystania naturalnych zasobów Ziemi. W nocy fasada iluminowana będzie wielobarwnym światłem.
Najsłynniejsze tężnie solankowe w Polsce znajdują się w Ciechocinku. Inne tego typu konstrukcje zlokalizowano w Konstancinie-Jeziornej, Inowrocławiu, Grudziądzu i Busko-Zdroju.
Polska jak luksusowy jacht
Hol wejściowy będzie kontrastował z naturalną fasadą nowoczesnością. Wirtualny gospodarz zaprosi gości do podróży po pawilonie.
W części ekspozycyjnej zwiedzający zobaczą przestrzeń, której poszczególne elementy mają nawiązywać swoją formą i kolorystyką do luksusowego jachtu żaglowego. Organizatorzy pragną w ten sposób uświadomić zwiedzającym, że Polska jest środkowoeuropejskim liderem w produkcji najnowocześniejszych technologicznie jachtów. Podłoga będzie wykonana ze szkła i drewna tekowego. Kształt ścian ma przypominać żagle, a ich faktura kadłub łodzi najnowszej generacji.
W tej części pawilonu staną trzy kapsuły tematyczne. Jedna z nich będzie swego rodzaju zaproszeniem do Polski na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Zwiedzający zobaczą w niej wizualizacje naszych stadionów i najpiękniejsze momenty w historii polskiego futbolu.
Opowieść o żeglarzu i syrence
W sali kinowej goście obejrzą film nakręcony techniką trzech sprzężonych kamer i wyświetlany na kilku ekranach, co ma zapewnić efekt przestrzenności. Będzie to mini-fabuła o hiszpańskim żeglarzu, który będąc gościem na polskiej białej fregacie "Dar Młodzieży" dostrzega piękną syrenę i rusza za nią w pościg. Syrena okazuje się zwykłą polską dziewczyną, która umykając przed pogonią staje się przewodnikiem po najciekawszych miejscach w Polsce.
Po wrażeniach filmowych goście przejdą do kolejnego pomieszczenia, w którym będzie znajdowała się restauracja serwująca tradycyjne polskie dania, sklepik z pamiątkami i punkt informacyjny.
6 lipca - Dzień Polski
Na 6 lipca zaplanowano Dzień Polski. Na czele delegacji, w której znajdą się m.in. przedstawiciele resortu gospodarki i środowiska, stanie prezydent Lech Kaczyński. Na ceremonię otwarcia Pawilonu Polski chcemy zaprosić premiera Donalda Tuska - powiedział Jakub Ciołkowski. Czeka nas hiszpańska inwazja?
Jakie korzyści płyną z udziału w tego typu imprezie? Jakub Ciołkowski wyjaśnia, że Polska na wystawach EXPO każdorazowo realizuje inne cele. Po wystawie w Aichi znacząco wzrosła liczba turystów japońskich odwiedzających nasz kraj - zaznacza. Jak dodaje, w tym roku chodzi o wzbudzenie zainteresowania Hiszpanów, pokazanie im naszej unikatowej, nienaruszonej przyrody oraz doskonałych warunków do uprawiania turystyki i sportu.
Chcemy pokazać Polskę jako kraj nowoczesny, gdzie mieszkają ciekawi i kreatywni ludzie, w którym realizowane są projekty z zakresu najnowocześniejszych technologii - opisuje plany organizatorów Jakub Ciołkowski. Jednocześnie chcemy zaprezentować Polskę jako kraj posiadający unikatowe na skalę Europy tereny nienaruszonej przyrody. Pod hasłem przewodnim udziału Polski w EXPO 2008 brzmiącym "Create & Care" pragniemy pochwalić się umiejętnością połączenia kreatywności i nowoczesności z dbałością o posiadane zasoby kulturowe i przyrodnicze - tłumaczy.
Polska na EXPO 2008 ma jednak promować nie tylko turystykę. Jakub Ciołkowski w rozmowie z Wirtualną Polską zaznacza, że chodzi również o zaprezentowanie krajowej gospodarki. Polska ma jawić się jako atrakcyjny partner handlowy i konkurencyjny kraj do lokalizowania inwestycji zagranicznych.
W 2000 roku w Hanowerze (Niemcy) polski pawilon odwiedziło 3,2 mln osób natomiast w 2005 roku w Aichi (Japonia) - 1,5 mln. Należy jednak pamiętać, że wystawy te trwały po sześć miesięcy, czyli dwukrotnie dłużej niż tegoroczna wystawa w Saragossie - zaznaczył Ciołkowski.
W 2010 roku EXPO będzie gościło w Szanghaju (Chiny). O organizację wystawy w 2012 roku ubiegał się Wrocław, ale przegrał i ostatecznie impreza odbędzie się w Yeosu (Korea Południowa).
Zobacz także film na temat polskiej ekspozycji w serwisie studio.wp.pl
Więcej o polskim pawilonie na EXPO 2008 w Saragossie: www.expo2008poland.pl
Oficjalna strona EXPO 2008: www.expozaragoza2008.es