Trwa ładowanie...
d2yk04d

Jaka jest polska młodzież?

Wagarują, palą papierosy, piją alkohol i
próbują narkotyków, mają większe zaufanie do kolegów niż do
rodziców, często bywają "zdołowani", ale jednocześnie marzą o
miłości i partnerze na całe życie - takie, według sondażu TNS
OBOP, są polskie nastolatki.

d2yk04d
d2yk04d

Prawie połowa polskich nastolatków (47%) narzeka, że w czasie dojrzewania rodzice bardzo ich kontrolowali. 30% twierdzi, że rodzice nie rozumieli ich potrzeb. Prawie co trzeci młody człowiek (28%) zarzuca rodzicom, że rzadko z nim rozmawiali. Mimo to aż 90% nastolatków przyznało, że rodzice troszczyli się o nich w okresie dojrzewania.

Od problemów są koledzy

Z sondażu wynika, że młodzież ma większe zaufanie do swoich przyjaciół-równolatków niż do rodziców. W przypadku kłopotów 79% nastolatków powiedziałoby o nich przyjacielowi, 71% swojemu chłopakowi/dziewczynie. Co drugi nastolatek (57%) opowiedziałby o problemach mamie, a 29% - ojcu.

Tylko co dziesiąty młody człowiek powiedziałby, co go trapi pedagogowi szkolnemu lub pracownikowi socjalnemu. Zdaniem nastolatków najmniej godnymi zaufania wydają się być sąsiedzi (4%) oraz nauczyciele (5%).

W badaniu niemal co druga młoda osoba przyznaje, że w ostatnim czasie czuła się nieszczęśliwa, "zdołowana" (48%) oraz bezsilna w stosunku do spraw, które ją otaczają (46%).

d2yk04d

Używki nie są obce

Z sondażu wynika też, że co drugi 17-18-latek (54%) przynajmniej raz życiu palił papierosy; 22% młodzieży pali codziennie. Niemal wszyscy młodzi ludzie (96%) próbowali alkoholu. 55% 17-18-latków piło przynajmniej raz w miesiącu. Młodzież po raz pierwszy piła alkohol średnio w wieku 14 lat.

Po marihuanę, według sondażu TNS OBOP, po raz pierwszy sięgają najczęściej osoby w wieku 16 lat. Niemal co trzeci 17-18-latek (29%) palił już marihuanę lub haszysz, a 13% młodzieży spróbowało kiedykolwiek takich narkotyków, jak kokaina, amfetamina, heroina, ecstasy. Najczęściej pierwsze próby z tymi narkotykami miały miejsce w wieku 17 lat.

78% badanych przyznało się, że poszło choć raz w życiu na wagary. 6% młodych Polaków przynajmniej raz uczestniczyło w kradzieży - np. samochodu, motoru, rzeczy o wartości powyżej 500 zł - lub kradzieży z włamaniem.

Chcą kochać i być kochani

Z badania wynika również, że młodzież styka się z problemem przemocy seksualnej. 16% nastolatków przyznaje się do wymuszania na nich kontaktów wzrokowych i dotykowych o charakterze seksualnym; 18% zmuszano do seksu.

d2yk04d

TNS OBOP pytał również młodzież o ich pragnienia i marzenia. Trzech na czterech badanych (76%) zdecydowanie chciałoby być w jednym trwałym związku partnerskim z osobą, która jest "tym jedynym" lub "tą jedyną". Zdecydowanie częściej o tego typu relacji partnerskiej marzą dziewczęta niż chłopcy.

Badanie "Młodzież o sobie, czyli doświadczenia polskich nastolatków", przeprowadzone przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, zrealizowane zostało przez TNS OBOP na zlecenie stowarzyszenia PRO- ECPAT, w ramach międzynarodowego projektu badawczego. Stowarzyszenie to działa w Zielonej Górze od 2002 roku. Zajmuje się m.in. poradnictwem i terapią dla ofiar przemocy seksualnej i ich rodzin.

Badanie przeprowadzono wśród młodzieży II klas szkół ponadgimnazjalnych w okresie kwiecień - maj 2004, na reprezentatywnej próbie ponad 5 tysięcy nastolatków, w 250 szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce. (mila)

d2yk04d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yk04d
Więcej tematów