PolskaJak Ziobro i Kryże zreformują sprawiedliwość

Jak Ziobro i Kryże zreformują sprawiedliwość

"Gazeta Wyborcza" poznała oficjalne plany
Ministerstwa Sprawiedliwości. Listę planowanych zmian ministerstwo
przekazało wczoraj sekretarzowi Rady Ministrów. Zawiera 23
propozycje legislacyjne i terminy, w jakich opracowane projekty
mają być gotowe i przedłożone rządowi.

Zapowiedzi świadczą o tym, że radykalnych zmian w wymiarze sprawiedliwości nie da się przeprowadzić z dnia na dzień. Część propozycji dotyczy niewielkich nowelizacji wynikających np. z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, czy konieczności dostosowania przepisów krajowych do unijnych.

Ze zmian, które mają wejść pod obrady rządu w I kwartale, warte odnotowania są: - wprowadzenie systemu dozoru elektronicznego dla skazanych do sześciu miesięcy lub skazanych do roku, którym do zakończenia kary pozostało do sześciu miesięcy; - zmiany w kodeksie postępowania cywilnego dotyczące przyspieszenia spraw gospodarczych; - wprowadzanie wspólnego sądu dyscyplinarnego dla sędziów i prokuratorów; - zaostrzenie odpowiedzialności za przestępstwa chuligańskie i wprowadzenie sądów 24-godzinnych dla sprawców drobnych przestępstw i wykroczeń.

Dokument zapowiada też przygotowanie harmonogramu zmian w więziennictwie na lata 2006-2009 oraz zapowiedź zmian w prawie wynikających z rządowego programu "Solidarne Państwo". Nad tymi ostatnimi pracuje od dwóch tygodni w ministerstwie ponad 20 tematycznych zespołów. Podlegają wiceministrowi Andrzejowi Kryże. Pierwsze efekty ich pracy mają być gotowe najpóźniej na 100 dni rządu (początek lutego). (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)