Trwa ładowanie...

Jak wygląda reforma Zalewskiej w praktyce? Te sytuacje mogą zaskakiwać

Rząd zachwala reformę edukacji, ale nie mówi nam wszystkiego. Zmiany w szkolnictwie wywołały wiele problemów dla placówek.

Jak wygląda reforma Zalewskiej w praktyce? Te sytuacje mogą zaskakiwaćŹródło: Forum
d3bnong
d3bnong

"Gazeta Wyborcza" wytyka rządowi paradoksy, do których doszło w związku z wprowadzeniem reformy szkolnictwa.

Według gazety, do części szkół podstawowych, które powstały w miejsce likwidowanych gimnazjów nie chciał zapisać się ani jeden pierwszoklasista. Jako przykład podana jest podstawówka z Poznania. "GW" ostrzega, że kiedy szkoły opuszczą ostatni gimnazjaliści szkołom grozi likwidacja i zwolnienia. W niektórych ma być tylko kilkunastu nowych uczniów (SP nr 72 w Gdańsku przyjęto tylko 12).

W innych szkołach ma być problem dokładnie odwrotny - przepełnienia. Powodem jest dodatkowy rocznik (siódma klasa), ten który nie poszedł do gimnazjów. W jednej ze szkół w Krakowie na 340 miejsc w szkole jest 670 uczniów. "Wyborcza" twierdzi, że zdarzają się przypadki, że dzieci muszą nosić ławki i krzesła z powodu braku miejsc w salach. Pada tu przykład szkoły podstawowej nr 56 w Katowicach. Powstała tam 34-osobowa klasa.

Zobacz też: Reforma edukacji. Zalewska: w 2019 roku nie czeka nas katastrofa

W niektórych szkołach miały zostać wprowadzone lekcje na zmiany. Jedna z placówek myśli z kolei o lekcjach wychowania fizycznego w soboty. Dziennik twierdzi, że w szkole w Wirach (woj. wielkopolskie) uczniowie z powodu przepełnień muszą uczyć się w blaszanych kontenerach.

Sporym problemem są też tzw. "szkołokrążcy". Tym mianem określa się nauczycieli, którzy muszą w wyniku reformy prowadzić lekcje w kilku szkołach, aby wyrobić cały etat. Kłopoty ma także część uczniów, która musi przemieszczać się między szkołami, gdyż nie wszystkie placówki są odpowiednio dostosowane.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d3bnong
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bnong
Więcej tematów