Jak rzucić palenie w Nowym Roku i wytrwać bez papierosa?
Nowy Rok to czas, w którym wydaje nam się, że możemy zmienić swoje życie na lepsze. Dzięki postanowieniom noworocznym jedni chcą schudnąć, inni ukończyć szkołę lub po prostu więcej się uśmiechać. Niestety tylko niewielu udaje się dotrzymać postanowień podjętych w tę szczególną noc. Dlaczego? Nie łatwe jest ustalenie konkretnego planu, szczególnie gdy niekorzystne dla nas nawyki utrwalaliśmy latami. Ciężko jest więc wytrwać nam w postanowieniu.
Badania pokazują, że od kilku lat jednym z najczęściej podejmowanych postanowień jest rzucenie palenia. Jak zatem powinien wyglądać taki plan? Poniżej propozycja jak krok po kroku zaplanować poszczególne działania i uwolnić się od uciążliwego nałogu.
Krok 1. Przemyśl sprawę.
Zastanów się, dlaczego palisz i z jakich powodów chcesz rzucić. Bądź wobec siebie szczery i postaraj się odnaleźć wszystkie zalety i wady palenia. Zrób bilans zysków i strat. Poświęć kilka chwil na to, aby odnaleźć swoją motywację do tego, aby rzucić palenie, ważne żeby był to Twój własny powód, a nie obietnica oparta na znanym wszystkim sloganie, że palenie szkodzi czy kosztuje.
Krok 2. Zbierz informacje.
Zastanów się, czego najbardziej się obawiasz jak myślisz o rzucaniu palenia. Porozmawiaj o tym ze specjalistą: zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (nr 0801 108 108, pn-pt 11.00-19.00, sob. 11.00-15.00) lub zapytaj swojego lekarza.
Zajrzyj na strony www.jakrzucicpalenie.pl lub www.rzucpalenie.org, znajdziesz tam test określający głębokość Twojego uzależnienia oraz test, dzięki któremu dowiesz jakie jest Twoje przygotowanie do rzucenia palenia, przeczytasz też o lekach dostępnych w Polsce, możliwych formach terapii oraz miejscach gdzie możesz uzyskać pomoc.
Krok 3._ Znajdź sobie sprzymierzeńca lub kogoś do pary._
Wokół Ciebie jest z pewnością wielu palaczy, którzy też chcieliby rzucić palenie. Zaproponuj im wspólne rzucanie palenia. Razem jest nie tylko raźniej, ale i łatwiej. Możesz też poszukać sprzymierzeńca wśród eks-palaczy, którzy na pewno chętnie podzielą się z Tobą swoim doświadczeniem i będą Cię dopingować do wytrwania w tym ważnym postanowieniu.
Krok 4. Skorzystaj z pomocy farmakologicznej.
Nie pozostawaj bezbronny wobec głodu nikotynowego i objawów odstawienia nikotyny. Zapytaj swojego lekarza o dostępne leki.
Krok 5. Wyznacz Dzień Zero.
Nie odwlekaj decyzji w nieskończoność. Powiedz „chcę to zrobić i zrobię to w dniu.....”. Starannie wybierz ten dzień. Zorganizuj go tak, aby mieć jak najmniej okazji do zapalenia - jeżeli palisz głównie, kiedy pracujesz zrób to w weekend, wtedy masz dużo wolnego czasu. I analogicznie: jeżeli sięgasz po papierosa głównie w wolnych chwilach zrób to w dniu w którym masz na głowie mnóstwo zajęć. Zaplanuj krok po kroku strategię postępowania w chwilach, w których dopadnie Cię chęć zapalenia.
Krok 6._ Realizuj swój plan i nagradzaj się za sukces._
I rada na koniec: nie ustawaj w wysiłkach. Nawet, jeżeli zdarzy Ci się zapalić potraktuj to jako wpadkę, a nie powód do tego, aby znowu otaczać się kłębami trującego dymu.
Jeżeli rzucisz palenie w styczniu możesz wziąć udział w konkursie i wygrać 15 tys Euro w bonach wakacyjnych. Szczegóły na www.jakrzucicpalenie.pl lub pod telefonem 0801 108 108.