PolskaJak przetrwać paraliż w stolicy podczas wizyty Obamy?

Jak przetrwać paraliż w stolicy podczas wizyty Obamy?

Władze Warszawy apelują, by w piątek i sobotę, gdy w mieście przebywać będzie prezydent USA Barack Obama oraz ok. 20 innych prezydentów - mieszkańcy stolicy korzystali w miarę możliwości z pociągów, metra, a jadąc na lotnisko - ze specjalnej linii autobusowej.

Jak przetrwać paraliż w stolicy podczas wizyty Obamy?
Źródło zdjęć: © AFP

W piątek na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się szczyt państw Europy Środkowej. Zaproszono na niego 22 kraje; dotąd udział potwierdziło 19 przywódców, w tym m.in. Włoch, Niemiec, Ukrainy, państw bałtyckich oraz bałkańskich. W piątek wieczorem do Polski ma przylecieć prezydent USA Barack Obama. Na piątek i sobotę zaplanowanych zostało też 11 zgromadzeń - zarówno pikiet, jak i manifestacji.

Mimo że największe utrudnienia spodziewane są 27 i 28 maja, pierwsze rozpoczną się już w czwartek po południu. Ma to związek z przyjazdami prezydentów na szczyt.

Od godziny 14.30 w czwartek działać będzie specjalna policyjna infolinia. Pod numerem: (22) 60-38-038 będzie można uzyskać informacje o bieżących zmianach organizacji w ruchu.

Tam się nie zatrzymasz - trasy przejazdu VIP-ów

Jak poinformowała Magdalena Łań z wydziału prasowego urzędu m.st. Warszawy, ze względu na przejazd VIP-ów zamykane będą czasowo m.in.: ulica Żwirki i Wigury (od lotniska im. Fryderyka Chopina do pomnika Lotnika), Trasa Łazienkowska (od pomnika Lotnika do placu na Rozdrożu), Trakt Królewski (od ul. Belwederskiej do Zamku Królewskiego, a całkowicie w przypadku odcinka od ronda de Gaulle'a do placu Zamkowego - od piątku do niedzieli), Al. Jerozolimskie (od ul. Chałubińskiego do ronda de Gaulle'a) oraz pl. Krasińskich i rejon skrzyżowania ul. Andersa i Anielewicza.

Wzdłuż tych ulic nie będzie można też się zatrzymywać. Miasto poinformowało również, że trasy przejazdu VIP-ów mogą być wyłączone nawet do trzech godzin przed przejazdem, natomiast drogi poprzeczne do nich na ok. pół godziny przed przejazdem kolumny.

Parkować nie będzie można w okolicach hoteli, w których zatrzymają się prezydenci państw. Chodzi o hotel Hyatt, hotel Sheraton, hotel Marriott (w którym zatrzyma się prezydent USA) oraz Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, plac Piłsudskiego i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Nie będzie można też przechodzić w okolicy Zamku Królewskiego (wschodnia część placu Zamkowego) oraz Pałacu Prezydenckiego (obustronnie od ul. Ossolińskich do skweru Hoovera), jak również w rejonie trzech wymienionych hoteli.

W związku ze spodziewanym utrudnieniami komunikacyjnymi podjęto również decyzję, że bilety na komunikację miejską będą respektowane w pociągach Kolei Mazowieckich. Pociągami będzie można przejechać na odcinkach Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia.

Specjalna linia autobusowa "Z75"

Na te dni uruchomiono też specjalną linię autobusową "Z75", która będzie kursowała od przystanku Metro Wilanowska poprzez Aleję Wilanowską, ul. Puławską, Poleczki, Wirażową, Narkiewicza przez ul. Żwirki i Wigury. To ma zmniejszyć utrudnienia w ruchu na warszawskie lotnisko Okęcie.

Wojewoda mazowiecki zdecydował też, że już od czwartku na terenie Warszawy, w rejonach dróg dojazdowych do lotniska im. Fryderyka Chopina, Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz hoteli: Marriott, Sheraton, Hyatt i ronda de Gaulle'a, obowiązywać będzie zakaz przewożenia niebezpiecznych towarów.

- Zalecamy, aby osoby poruszające się po terenie lewobrzeżnej Warszawy korzystały w tym okresie przede wszystkim z usług komunikacji, a przede wszystkim: pociągów, metra, Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich - zaznaczyła Łań. Władze Warszawy apelują też, by przestrzegać wprowadzonych w tym okresie zmian w organizacji ruchu oraz stosować się do poleceń policji, Straży Miejskiej oraz Biura Ochrony Rządu.

11 pikiet i zgromadzeń

27 i 28 maja w Warszawie ma się też odbyć 11 pikiet i zgromadzeń. Największą z nich zaplanowano na sobotę - "Marsz Wyzwolenia Konopi". Zarejestrowany on został 2 tys. osób, a imprezy z nim związane zaplanowane są od godziny 10 do 22. Szczegółowe informacje na temat na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl.

Jak powiedziała Łań, miasto poinformowało organizatorów wszystkich zgromadzeń, że może dojść do chwilowych przesunięć, jeśli chodzi o zaplanowane przez nich trasy przemarszu lub miejsca pikiet. Jak dodała, ma to związek m.in. z koniecznością zabezpieczenia przejazdów VIP-ów.

Jeśli chodzi natomiast o rejon np. Pałacu Prezydenckiego manifestacje będą mogły się odbywać, ale poza wydzielonym barierkami terenem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)