Trwa ładowanie...

Jak Poznań zamierza walczyć z zanieczyszczaniem powietrza?

• W Poznaniu wzrosła liczba dni z niebezpiecznie zanieczyszczonym powietrzem • Wszystko to przez mroźny początek roku • Program wymiany pieców węglowych na ogrzewanie gazowe nie przyniósł większych efektów • Władze miasta będą rozważać kolejne kroki
Share
Jak Poznań zamierza walczyć z zanieczyszczaniem powietrza?
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d2mpjhg

Tej zimy sporo się w Polsce mówi o zanieczyszczeniu powietrza tzw. pyłem zawieszonym. Jest on bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, ponieważ powoduje choroby płuc i układu krążenia. Szacuje się, że każdego roku na choroby spowodowane wdychaniem zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce nawet 40 tys. osób. Głównymi powodami zanieczyszczenia powietrza są spaliny samochodowe oraz dym z pieców opalanych węglem.

Za prawdziwą stolicę polskiego smogu uchodzi Kraków. Z opublikowanego przed rokiem raportu Najwyższej Izby Kontroli wynikało, że w całej Europie tylko w bułgarskim Perniku przekroczenia dopuszczalnych norm zdarzają się częściej niż w stolicy Małopolski.

Tej zimy sytuacja w Krakowie była tak zła, że aby zachęcić mieszkańców do rezygnacji z jazdy samochodem, w niektóre dni można było korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Niedawno krakowscy radni zdecydowali też, że od 1 września 2019 r. palenie węglem będzie całkowicie zakazane.

d2mpjhg

W Poznaniu jakość powietrza na tle innych polskich miast jest o wiele lepsza, co nie znaczy, że zadowalająca. Przyjęta norma mówi, że w ciągu roku może dojść maksymalnie do 35 przekroczeń poziomu pyłu PM10 w powietrzu. Tymczasem w 2015 r. udało się to osiągnąć tylko w jednej stacji pomiarowej przy ul. Szymanowskiego. W stacjach przy ulicach Chwiałkowskiego, Polanka i Dąbrowskiego doszło w minionym roku do ponad 50 przekroczeń.

Rok 2016 może być jeszcze gorszy, ponieważ mroźne pierwsze tygodnie stycznia sprawiły, że przy ul. Polanka i Dąbrowskiego w ciągu 26 dni tego roku doszło już do odpowiednio 13 i 11 przekroczeń norm, co niepokoi wielu poznaniaków.

Jak miasto zamierza walczyć z zanieczyszczaniem powietrza? To było jedno z pytań, jakie mieszkańcy zadali podczas wtorkowego spotkania wiceprezydentowi Maciejowi Wudarskiemu.

- Chcemy w ciągu najbliższych dwóch lub trzech miesięcy zorganizować spotkanie z naukowcami oraz marszałkiem województwa wielkopolskiego oraz wszystkimi podmiotami, które mogą się zaangażować w działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Ustalimy podział zadań, aby podjęte działania był jak najefektywniejsze – zapowiedział Wudarski.

d2mpjhg

Wiceprezydent przypomniał też już podejmowane przez miasto kroki. To m.in. duży nacisk na rozwój transportu publicznego tak, aby jego jakość zachęcała jak największą liczbę mieszkańców do tego, by w drogę do pracy wybierali się autobusem lub tramwajem, a nie samochodem. Wudarski szczególnie liczy na efekty, jakie ma przynieść kolej metropolitalna. Miasto od lat prowadzi też akcję „Trzymaj ciepło”, w ramach której można sprawdzić szczelność budynku pod względem termicznym. W minionym roku ruszył też program „Kawka”, w ramach którego mieszkańcy, którzy zrezygnują z ogrzewania mieszkania piecem węglowym i podłączą się do miejskiego cieplika, mogą liczyć na pokrycie nawet 80 proc. kosztów inwestycji ze strony miasta.

- W 2015 r. z tej możliwości skorzystało tylko kilkadziesiąt, może sto osób, dlatego być może w 2017 r. zdecydujemy się, aby udział miasta w kosztach był jeszcze wyższy – przyznał Wudarski.

Wiceprezydent przyznał, że na razie nie ma możliwości prawnych, aby w dni, gdy dochodzi do zbyt wysokiego poziomu szkodliwego pyłu, ograniczyć ruch samochodowy, np. zakazując jazdy w konkretne dni na przemian autom o parzystych i nieparzystych numerach rejestracyjnych. Takie rozwiązanie stosują niektóre europejskie miasta, gdzie problem smogu jest szczególnie uciążliwy.

- Do kolejnej zimy opracujemy strategię działania na sytuacje kryzysowe – podsumował Maciej Wudarski.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2mpjhg

Podziel się opinią

Share
d2mpjhg
d2mpjhg
Więcej tematów