Jak nauczyłam się swobodnie mówić po angielsku

Bariera związana z mówieniem to zmora wszystkich osób uczących się języka. Kto z Was nie zadaje sobie odwiecznego pytania: czytam, rozumiem, radzę sobie z pisaniem prostych tekstów, ale jak zacząć mówić po angielsku?

Jak nauczyłam się swobodnie mówić po angielsku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.09.2015 | aktual.: 25.11.2015 22:19

O tym, jak radzić sobie z tym problemem, mówi Kamila Wyszyńska, Polka pracująca w Londynie, w szwajcarskiej firmie specjalizującej się w tłumaczeniach dla finansów i bankowości. W wolnych chwilach wykonuje tłumaczenia z języka włoskiego i angielskiego na polski.

Są różne definicje swobodnej komunikacji - dla jednych będzie to zrozumienie i skonstruowanie wypowiedzi na różne tematy, dla innych płynne mówienie z akcentem właściwym dla danego regionu. Co dla ciebie znaczy "swobodnie mówić w obcym języku"?

Przede wszystkim nie bać się tego języka używać. Wiele osób ma opory przed mówieniem w obawie przed wygłupieniem się czy ośmieszeniem, co jest całkowicie irracjonalne - tylko w ten sposób możemy kiedykolwiek osiągnąć płynność w języku obcym. Uważam, że swoboda komunikacji przychodzi wraz z momentem przełamania stresu związanego z użyciem języka obcego.

Wiele osób, zwłaszcza w Polsce, dobrze wypada na testach językowych, dużo rozumie, ale nie wierzy we własne umiejętności i przy najprostszej próbie konwersacji unika rozmowy. Jak przełamać wstyd przed mówieniem?

Warto sobie uświadomić, że nikt nie przeżył swojej przygody z językiem, nie robiąc żadnych błędów. Można powiedzieć, że przysłowie "człowiek uczy się na błędach" doskonale pasuje do nauki języków. Im więcej próbujemy, mylimy się, a następnie poprawiamy, tym szybciej osiągamy wymarzoną płynność.

Co pomogło w twoim przypadku?

Nigdy nie miałam większych oporów przed mówieniem, ale myślę, że prawdziwą swobodę osiągnęłam dopiero podczas pobytu za granicą, z którym wiązała się nieustanna potrzeba komunikacji w języku obcym.

W którym momencie nauki poczułaś, że jesteś w stanie swobodnie porozumieć się w obcym języku?

Pamiętam moment przełomu, którego doświadczyłam podczas nauki włoskiego. Po pierwszym roku studiów zdecydowałam się na wyjazd do Włoch w charakterze opiekunki do dzieci. Po miesiącu spędzonym na niezłomnych próbach komunikacji z rodziną zniknęły wszelkie opory co do posługiwania się językiem włoskim i po raz pierwszy poczułam, że jestem w stanie skutecznie komunikować się w tym języku.

Obecnie panuje moda na naukę różnych, czasem najbardziej egzotycznych języków. Czy uważasz, że angielski jest już passé?

Mimo że angielski wydaje się wszechobecny, osób, które tym językiem posługują się naprawdę płynnie, jest wciąż niewiele. Znajomość angielskiego, wynoszona z liceum czy nawet ze studiów, bardzo często jest znajomością bierną, która może i pozwoli nam zrozumieć film, czy przeczytać książkę po angielsku, ale już niekoniecznie przeprowadzić swobodną rozmowę z mieszkańcem kraju anglojęzycznego. Co więcej, obecnie wymóg znajomości tego języka w pracy to praktycznie standard. Biegły angielski to z pewnością ważny punkt w każdym CV, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za korzyściami płynącymi z ciągłego szlifowania tego języka.

Nie ma jednej uniwersalnej metody nauki języka obcego. Jakie sposoby sprawdziły się u ciebie?

Myślę, że bardzo ważnym elementem nauki języka jest pasja. Nie chodzi mi o to, że z miłości do języka trzeba od razu studiować filologię, ale bardzo ważne jest, żeby krajem, którego języka się uczymy, chociaż w jakimś stopniu się zafascynować. Jeśli pokochamy kulturę, muzykę, kino czy kuchnię danego państwa, nasza motywacja do nauki tylko na tym skorzysta. Z tym bezpośrednio wiąże się potrzeba pobytu w kraju, w którym używa się naszego języka. Jestem przekonana, że gdyby nie 3-letni pobyt we Włoszech, nigdy nie udałoby mi się osiągnąć obecnego poziomu języka włoskiego.

Oprócz włoskiego znasz również inne języki. Czy znajomość jednego obcego języka pomaga w nauce drugiego, czy raczej przeszkadza?

Mówię płynnie po włosku i angielsku, uczę się hiszpańskiego i francuskiego. Jestem przekonana, że znajomość jednego języka z danej grupy zdecydowanie ułatwia naukę kolejnego. Nauka francuskiego czy hiszpańskiego, przy dobrej znajomości włoskiego, nie jest dla mnie tak dużym wyzwaniem jak dla kogoś, kto nie posługuje się żadnym językiem romańskim. Ponadto podczas nauki języka każdy wypracowuje swoje własne metody i sposoby. Te, które się sprawdziły, można z powodzeniem wykorzystać podczas nauki kolejnego języka.

Na stałe mieszkasz za granicą i często spotykasz tam Polaków. Co sądzisz o ich znajomości angielskiego, pewności siebie w posługiwaniu się nim?

Ciężko jest generalizować, ale osoby, które poznałam podczas mojego pobytu w Wielkiej Brytanii, z reguły bez problemu i z dość dużą pewnością siebie posługiwały się językiem angielskim. To na pewno zależy od ludzi, z którymi ma się do czynienia – poziom finansisty pracującego na co dzień z Brytyjczykami będzie różnił się od poziomu murarza, spędzającego większość czasu z rodakami. Mimo wszystko nie sądzę, żebyśmy jako naród mieli większe problemy z komunikacją.

TOP 5 zasad, jakimi według Kamili należy się kierować, aby swobodnie mówić po angielsku

  1. Nie bój się popełniać błędów. Jeśli ktoś cię raz poprawi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że drugi raz już tego błędu nie popełnisz.
  2. Najważniejsze to skutecznie przekazać to, co mamy do zakomunikowania – nie przejmuj się potknięciami gramatycznymi czy uproszczonym słownictwem – jeśli twój rozmówca zrozumiał, o co ci chodzi, to już połowa sukcesu.
  3. Nie zamykaj się na akcenty – po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii na własnej skórze doświadczyłam, jak trudnym może być zrozumienie akcentu, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Podczas nauki warto zwracać uwagę na akcenty regionalne, bo tak naprawdę trudno spotkać kogoś, kto posługuje się tzw. Queen’s English.
  4. Otaczaj się językiem angielskim na co dzień – słuchaj radia, telewizji, wiadomości, oglądaj filmy i seriale bez napisów, staraj się zapamiętywać całe zdania i okoliczności ich użycia, a następnie stosować je podczas rozmowy.
  5. Używaj angielskiego jak najczęściej – wiadomo, praktyka czyni mistrza. Im więcej okazji do rozmowy, tym większą wprawę w mówieniu osiągniemy.

Wskazówka od eksperta!

Alicja Lelonek-Ball, Dyrektor Metodyczny Speak Up o tym, jak przełamuje się barierę komunikacyjną w szkołach Speak Up:.
Dzięki unikalnemu połączeniu nowoczesnych narzędzi stosowanych w nauce języka obcego oraz indywidualnego podejścia w szkołach Speak Up przygotowujemy słuchaczy do swobodnego posługiwania się językiem angielskim, przede wszystkim w komunikacji ustnej. Dzięki zajęciom multimedialnym, słuchacze mają okazję osłuchać się z wyrażeniami wypowiadanymi przez rodzimych użytkowników języka, nagrywać własne wypowiedzi czy też trenować rozmowę w kontrolowanych warunkach. Zajęcia z lektorem pomagają wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce oraz rozwijać je poprzez twórcze parafrazy oraz tworzenie własnych wypowiedzi (początkowo ustnych, a w dalszej kolejności – również pisemnych).

Więcej na temat unikalnego podejścia do nauki angielskiego w szkołach Speak Up można przeczytać tu: speak-up.pl/pl/21/metoda

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)