PolskaJak macie Babcie, to się nie trapcie

Jak macie Babcie, to się nie trapcie

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. To święto ma w Polsce już ponad trzydziestoletnią tradycję, w kalendarzach pojawiło się w latach 60. lub 70. dwudziestego wieku. Trudno jednak określić dokładną datę i genezę jego powstania.

Jak macie Babcie, to się nie trapcie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Według badań opinii publicznej, babci i dziadkowi zawdzięczamy przede wszystkim zasady moralne, wiarę religijną oraz poczucie, że jesteśmy kochani. Te wartości wymienia na pierwszym miejscu około 60% ankietowanych. W dalszej kolejności znalazły się - znajomość dziejów rodziny - 57%, obowiązkowość, pracowitość oraz silna wola - 53%, a także - miłość ojczyzny - 52%. Materialne korzyści, jak mieszkanie czy spadek były wymieniane na końcu.

Według psychologów, babcia powinna rozpieszczać wnuki, lecz wychowaniem dzieci powinni zajmować się rodzice. Zdaniem wnuków, bez względu na to, czy babcia jest osobą starszą, czy też pracującą kobietą w średnim wieku jest zazwyczaj bardziej wyrozumiała.

Według badań niemieckiego psychologa Haralda Eulera, spośród ankietowanych 2 tysięcy osób w wieku od 16 do 80 lat, większość stwierdziła, że najlepsze porozumienie ma z babcią ze strony matki.

Tradycja obchodzenia Dnia Babci oraz Dnia Dziadka znana jest rownież w innych krajach, między innymi Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Japonii celebruje się Dzień Szacunku Dla Starszych, przypadający 14 września. Jest on również uznany za święto narodowe, wolne od pracy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)