Trwa ładowanie...
d2kwoz4

Jak liczyć głosy w wyborach samorządowych?

Zdaniem Zbigniewa Kuźmiuka (PSL) i Ryszarda Kalisza (SLD), po opublikowaniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zapadną decyzje o ewentualnym projekcie nowelizacji dotyczącym metody przeliczania głosów na mandaty w wyborach samorządowych.
Share
d2kwoz4

W poniedziałek Trybunał uznał za niekonstytucyjne przepisy wprowadzające system d'Hondta, który sprzyja dużym ugrupowaniom, w miejsce korzystnego dla małych i średnich systemu St. Lague'a, ze względu na wadliwy tryb ich uchwalenia.

Jednocześnie Trybunał uznał, że konieczne jest podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która określi sposób przeliczania głosów na mandaty w wyborach samorządowych.

Zakwestionowane przez Trybunał przepisy stracą moc w momencie ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Kalisz, który przed Trybunałem reprezentował Sejm, powiedział we wtorek dziennikarzom, że opinia TK, iż po uznaniu za niekonstytucyjne przepisów o metodzie d'Hondta powstaje luka prawna, wzbudziła kontrowersje, m.in. wśród konstytucjonalistów.

d2kwoz4

Według niego, dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia Trybunału, które ukaże się w Dzienniku Ustaw wraz z sentencją wyroku, nastąpi decyzja co do ewentualnej inicjatywy ustawodawczej w sprawie przepisów określających metodę przeliczania głosów na mandaty w wyborach samorządowych.

Natomiast Kuźmiuk, który był jednym z inicjatorów zaskarżenia do TK przepisów o metodzie d'Hondta powiedział, że zdaniem ekspertów sejmowych jest metoda przeliczania głosów na mandaty, i że nie rozumie stanowiska TK. PSL, które Kuźmiuk reprezentuje opowiada się za metodą St. Lague'a. Zgodnie z prawem Trybunał ma obowiązek w ciągu 30 dni od dnia wydania wyroku przygotować jego pisemne uzasadnienie, które przekazywane jest uczestnikom postępowania. (aka)

d2kwoz4

Podziel się opinią

Share
d2kwoz4
d2kwoz4
Więcej tematów