Trwa ładowanie...
d2a2vr2
05-12-2003 11:55

Jak Kalinowski chce naprawić Polskę

Likwidacja bezrobocia poprzez m.in.
likwidację podatków PIT i CIT oraz obniżenie kosztów pracy,
powołanie niezależnej Agencji Antykorupcyjnej i likwidacja
Narodowego Funduszu Zdrowia to założenia programu naprawy państwa
przedstawionego przez prezesa PSL Jarosława Kalinowskiego
na konwencji programowej partii.

d2a2vr2
d2a2vr2

Trzy filary

Konwencja jest zamknięciem pierwszego etapu tworzenia nowego programu Stronnictwa opartego na trzech filarach: państwa uczciwego, solidarnego i państwa obywateli - czytamy w materiałach przekazanych dziennikarzom.

Jak ocenił Kalinowski, dotychczasowa polityka gospodarcza i społeczna rządu Leszka Millera doprowadziła do kryzysu państwa. "Tej drogi nie można kontynuować, dlatego zdecydowaliśmy się przedstawić alternatywne propozycje dotyczące podstawowych dziedzin życia" - powiedział. Szef PSL zaapelował też do innych środowisk politycznych i samorządowych o dyskusję nad programem.

Jak powiedział Kalinowski, najważniejszym zadaniem państwa powinna być likwidacja bezrobocia. "Aby praca była dostępna dla wszystkich, musimy przebudować system podatkowy" - uważa. Jak dodał, warunkiem koniecznym do zahamowania wzrostu bezrobocia jest obniżenie kosztów pracy do 25%.

CIT i PIT do kosza

W miejsce CIT i PIT ludowcy proponują wprowadzenie systemu prostszych i niższych podatków. Duże przedsiębiorstwa płacić miałyby podatek 2% wartości majątku i 1% od wartości sprzedaży. Małe firmy płaciłyby podatek zryczałtowany (około 700 zł) zawierający w sobie m.in. ubezpieczenie właściciela.

d2a2vr2

Stronnictwo proponuje też zniesienie obowiązku ubezpieczenia w II filarze systemu emerytalnego.

Kolejnym punktem programu PSL jest wzmocnienie samorządów. Ludowcy proponują radykalne zmniejszenie roli urzędów wojewódzkich. Powinna się ona sprowadzać do funkcji nadzoru prawnego i inspekcyjnego - uważa PSL.

Senat - dla samorządów

Inne propozycje to m.in. przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową. Wchodziliby do niej przedstawiciele samorządu terytorialnego i przedstawiciele samorządowych korporacji gospodarczych. Ludowcy są też za jednomandatowymi okręgami wyborczymi w wyborach samorządowych.

W sferze działań antykorupcyjnych ludowcy chcą powołać niezależną Agencję Antykorupcyjną. "Koszty nieskutecznej walki z korupcją są tak ogromne, że stworzenie Agencji jest koniecznością" - podkreślił Kalinowski.

d2a2vr2

PSL postuluje także utworzenie stałej Rady Legislacyjnej, która będzie monitorować stanowienie prawa pod kątem podatności na korupcję. Chce też, aby powstała tzw. czarna lista ekspertów, którzy nie mogliby uczestniczyć w pracach komisji sejmowych. "Nie może być sytuacji takiej, że nie wiadomo, czy mamy dziś w parlamencie do czynienia z ekspertami, czy lobbystami" - podkreślił Kalinowski.

Według PSL, należy również usamorządowić służbę zdrowia i przekazać kompetencje do województw, powiatów i gmin.

Patrzyć na ręce UE

Kalinowski podkreślił też, że na kilka miesięcy przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, nie można zaniedbywać polityki rolnej. "Nie wszystko zostało dookreślone w Kopenhadze, wiele rzeczy dzisiaj się dzieje, musimy tych interesów pilnować"- zaznaczył.

d2a2vr2

Z kolei Marek Sawicki, omawiając podczas konwencji sytuację w rolnictwie, zwrócił uwagę na konieczność zmian w ustawie o grupach producenckich tak, żeby poprawić współdziałanie rolników indywidualnych. "Dziś w Polsce grupy producenckie mają podwójne opodatkowanie, a taki układ nie sprosta konkurencji, jaka niebawem nadejdzie" - uważa Sawicki. Według niego, należy też przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji ze strony przemysłowej produkcji rolnej.

d2a2vr2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a2vr2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj