Jak i gdzie głosować w wybory 2020? Do której głosowanie? Karta wyborcza bez tych elementów będzie nieważna
Już 12 lipca wyborcy ponownie udadzą się do lokali wyborczych, aby oddać głos w wyborach prezydenckich 2020. Na liście kandydatów znajdą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Jak i gdzie głosować? Do której będą czynne lokale wyborcze? Jak powinna wyglądać karta wyborcza?
W wyborach prezydenckich głosować mogą wszystkie osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18. rok życia. Prawa do głosowania nie posiadają osoby ubezwłasnowolnione, pozbawione praw wyborczych prawomocnym wyrokiem sądu i niepełnoletnie.
Gdzie głosować w wybory 2020?
Podczas wyborów prezydenckich głosować można jedynie w lokalu wyborczym odpowiednim dla miejsca zamieszkania. Wyjątkiem są osoby, które zmieniły spis wyborców lub posiadają zaświadczenie o prawie do głosowania.
Swój lokal wyborczy można znaleźć łatwo w internecie. Wystarczy wejść na stronę internetową PKW (wybory.gov.pl) i przejść do zakładki "wyszukiwarka obwodów". Następnie można wpisać swój adres w polu wyszukiwarki lub ręcznie (klikając na miejsca na mapie lub w rubryki tabeli) znaleźć swoje miejsce zamieszkania.
Żeby ułatwić znalezienie odpowiedniego lokalu wyborczego, na końcu artykułu zamieszczamy linki kierujące do lokali wyborczych w każdym województwie.
Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny? Istotna jest karta wyborcza
W lokalu wyborczym zostaniesz poproszony o przedstawienie dokumentu tożsamości. Może nim być np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, a nawet legitymacja szkolna. Po potwierdzeniu tożsamości otrzymasz kartę wyborczą.
Przed oddaniem głosu koniecznie sprawdź, czy twoja karta do głosowania zawiera w prawym dolnym rogu dwie pieczęcie. Pierwsza z nich (czerwona) powinna należeć do obwodowej komisji wyborczej, druga (czarna) to wydruk pieczęci PKW. Jeżeli na twojej karcie brakuje jednej z nich, zgłoś to komisji, w przeciwnym razie twój głos będzie nieważny.
Żeby oddać ważny głos, należy wstawić "X" w kratce obok nazwiska jednego z kandydatów. Wstawienie innego znaku niż "X", niewstawienie go wcale lub wstawienie więcej niż raz spowoduje, że twój głos będzie nieważny.
Przypominamy, że 12 lipca lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21. W wyjątkowych sytuacjach PKW może wydłużyć ciszę wyborczą, a tym samym godziny głosowania.
Lista lokali wyborczych w poszczególnych województwach:
- Lokale wyborcze w województwie zachodniopomorskim
- Lokale wyborcze w województwie pomorskim
- Lokale wyborcze w województwie warmińsko-mazurskim
- Lokale wyborcze w województwie podlaskim
- Lokale wyborcze w województwie mazowieckim
- Lokale wyborcze w województwie kujawsko-pomorskim
- Lokale wyborcze w województwie wielkopolskim
- Lokale wyborcze w województwie lubuskim
- Lokale wyborcze w województwie dolnośląskim
- Lokale wyborcze w województwie łódzkim
- Lokale wyborcze w województwie świętokrzyskim
- Lokale wyborcze w województwie lubelskim
- Lokale wyborcze w województwie podkarpackim
- Lokale wyborcze w województwie małopolskim
- Lokale wyborcze w województwie śląskim
- Lokale wyborcze w województwie opolskim