Jak głosować poza miejscem zameldowania? Wybory 2020
Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Co trzeba zrobić? Jakich formalności dopełnić, by móc głosować poza miejscem zameldowania?
Aby głosować w Polsce poza miejscem swojego zameldowania w najbliższych wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się w niedzielę 28 czerwca, masz dwie możliwości – albo składasz wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, albo wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Czym to się różni?
Głosowanie poza miejscem zameldowania. Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców
Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców składasz wtedy, gdy chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz na stałe, ale nie masz w niej zameldowania na pobyt stały, ewentualnie w której mieszkasz lub przebywasz na stałe i jesteś osobą, która nie jest i nigdy nie była zameldowana na pobyt stały w Polsce.
Musisz jednak pamiętać, że wpisanie do rejestru wyborców dotyczy nie tylko najbliższych wyborów. Rejestr wyborców jest stały. Na jego podstawie przygotowuje się spisy wyborców. Gdy wpiszesz się do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz, będziesz mógł tam głosować również w kolejnych wyborach.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców składasz, jeśli jednorazowo chcesz zagłosować poza gminą, w której jesteś ujęty w spisie wyborców. Możesz to zrobić wtedy, gdy chcesz głosować w miejscu swojego czasowego pobytu, np. gdy jesteś na wakacjach lub na delegacji.
W przeciwieństwie do do wpisania do rejestru wyborców, dopisanie do spisu wyborców dotyczy tylko najbliższych wyborów.
Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Sztab Andrzeja Dudy zarzuca kłamstwo Rafałowi Trzaskowskiemu. Cezary Tomczyk: nie wiem, o co chodzi