Trwa ładowanie...
d1y1sck

Jak głosować poza miejscem zameldowania? Wybory 2020

Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Co trzeba zrobić? Jakich formalności dopełnić, by móc głosować poza miejscem zameldowania?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak głosować poza miejscem zamieszkania?
Jak głosować poza miejscem zamieszkania? (PAP)
d1y1sck

Aby głosować w Polsce poza miejscem swojego zameldowania w najbliższych wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się w niedzielę 28 czerwca, masz dwie możliwości – albo składasz wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, albo wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Czym to się różni?

Głosowanie poza miejscem zameldowania. Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców

Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców składasz wtedy, gdy chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz na stałe, ale nie masz w niej zameldowania na pobyt stały, ewentualnie w której mieszkasz lub przebywasz na stałe i jesteś osobą, która nie jest i nigdy nie była zameldowana na pobyt stały w Polsce.

d1y1sck

Musisz jednak pamiętać, że wpisanie do rejestru wyborców dotyczy nie tylko najbliższych wyborów. Rejestr wyborców jest stały. Na jego podstawie przygotowuje się spisy wyborców. Gdy wpiszesz się do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz, będziesz mógł tam głosować również w kolejnych wyborach.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców składasz, jeśli jednorazowo chcesz zagłosować poza gminą, w której jesteś ujęty w spisie wyborców. Możesz to zrobić wtedy, gdy chcesz głosować w miejscu swojego czasowego pobytu, np. gdy jesteś na wakacjach lub na delegacji.

W przeciwieństwie do do wpisania do rejestru wyborców, dopisanie do spisu wyborców dotyczy tylko najbliższych wyborów.

d1y1sck

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Sztab Andrzeja Dudy zarzuca kłamstwo Rafałowi Trzaskowskiemu. Cezary Tomczyk: nie wiem, o co chodzi

d1y1sck

Podziel się opinią

Share
d1y1sck
d1y1sck
Więcej tematów