Jak będą wyglądały szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach?
Każdy uczeń, który osiągnął odpowiedni wiek, będzie mógł zaszczepić się przeciw COVID-19 w szkole za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Dyrektorzy mają przeprowadzić akcje informacyjne i zebrać listy chętnych. Wiemy, jak będzie wyglądał cały proces.
Zgodnie z zapowiedziami ministra Przemysława Czarnka, uczniowie 1 września wrócili do szkół w trybie stacjonarnym, a nie - tak jak odbywało się to przez większość pandemii COVID-19 - w trybie zdalnym lub hybrydowym.
Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym, wydało zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna organizacja zajęć.
Akcje informacyjne i lekcje dotyczące szczepień przeciw COVID-19
Zgodnie z przedstawionym harmonogramem, pierwszy tydzień nauki zostanie poświęcony m.in. na działania informujące na temat szczepień przeciw COVID-19.
"W tym czasie dyrektorzy będą organizować spotkania informacyjne z rodzicami na temat szczepień dzieci, które ukończyły 12 lat. Mają odbyć się także lekcje, nie tylko wychowawcze, związane z tym tematem. Aby ułatwić ich przeprowadzenie, resort edukacji i nauki rozesłał do szkół zestawy materiałów informacyjnych" - informuje Polska Agencja Prasowa.
W drugim tygodniu dyrekcja będzie zbierać deklaracja rodziców o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji, które zostaną przeprowadzone w szkołach lub wskazanych punktach. Następnie pozostaje kwestia samych szczepień.
W szkołach mogą zaszczepić się nauczyciele i rodzice
Do zaszczepienia przeciw COVID-19 osoby nieletniej konieczna jest zgoda rodzica lub innej osoby uprawnionej, która decyduje o świadczeniach profilaktycznych, a także standardowe dokumenty, które należy ze sobą zabrać lub wypełnić podczas szczepienia.
"W przypadku szczepienia w punkcie populacyjnym młodzieży w wieku 16-17 lat nie jest konieczna obecność rodzica, w przypadku młodszych dzieci 12-15 obecność jest wymagana. Podczas szczepienia w szkole - jak podaje MEiN - rodzic nie musi być obecny podczas jego wykonywania" - wyjaśnia PAP.
Ze szczepień w placówkach edukacyjnych mogą skorzystać także ich pracownicy oraz rodzice uczniów.
Lekarze w szkołach podczas szczepień przeciw COVID-19
O przeprowadzeniu w danej szkole akcji szczepień zdecydują dyrektorzy. Będą kierować się deklaracjami rodziców w tej sprawie.
- Będziemy w pierwszym, drugim tygodniu września prosić dyrektorów o zbieranie oświadczeń i deklaracji od rodziców, którzy chcieliby zaszczepić swoje dzieci na terenie szkół, a następnie będziemy od dyrektorów zbierać zapotrzebowanie na punkty szczepień w szkołach - zapowiedział Przemysław Czarnek.
Dodatkowo minister Adam Niedzielski zapewnił, że w każdej szkole podczas szczepień obecny będzie lekarz.