WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Jajo Faberge sprzedane za 18,5 mln dolarów

Pokryte emalią w różowym odcieniu, ze zdobionym diamencikami kogucikiem w środku jajo Faberge zostało sprzedane na aukcji w Londynie za rekordową sumę 18,5 mln dolarów - podał dom aukcyjny Christie's.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Sprzedane jajo zostało wykonane w 1902 roku przez słynnego rosyjskiego jubilera, Carla Faberge, dla rodziny Rotschildów. Należało do niej do tej pory.

Poprzedni rekord sprzedaży rosyjskiego działa sztuki padł w 2002 r. w Nowym Yorku. Wówczas za jajo Faberge zapłacono 9,6 mln dolarów.

Pierwsze bogato zdobione jajo Faberge wykonał w 1885 r. na zamówienie rosyjskiego cara Aleksandra III, który ofiarował je swojej żonie Marii Fiodorownie jako prezent wielkanocny. Emaliowane jajko z żółtkiem ze złota, złotą kurką, miniaturową złotą koroną i rubinowymi jajeczkami w środku tak się carowej spodobało, że w następnych latach Aleksander III zamówił u Faberge kolejne jajka.

WP

Po śmierci Aleksandra III ozdobne jajka - jako prezenty wielkanocne, aż do rewolucji w 1917 r. - zamawiał u jubilera carski syn Mikołaj. W sumie na zamówienie rodziny carskiej Faberge wykonał ponad 50 jajek; nie wszystkie się zachowały. Wiadomo także, że jubiler wykonał co najmniej 12 jaj na zamówienie innych osób; jajko Rotschildów jest jednym z nich.

Rekordowe jajo zostało sprzedane po trwającej 10 minut licytacji. Kupił je prywatny rosyjski kolekcjoner.

Polub WP Wiadomości
WP
WP