Trwa ładowanie...
d2l372p
28-11-2007 19:20

Jajo Faberge sprzedane za 18,5 mln dolarów

Pokryte emalią w różowym odcieniu, ze zdobionym diamencikami kogucikiem w środku jajo Faberge zostało sprzedane na aukcji w Londynie za rekordową sumę 18,5 mln dolarów - podał dom aukcyjny Christie's.

d2l372p
d2l372p

Sprzedane jajo zostało wykonane w 1902 roku przez słynnego rosyjskiego jubilera, Carla Faberge, dla rodziny Rotschildów. Należało do niej do tej pory.

Poprzedni rekord sprzedaży rosyjskiego działa sztuki padł w 2002 r. w Nowym Yorku. Wówczas za jajo Faberge zapłacono 9,6 mln dolarów.

Pierwsze bogato zdobione jajo Faberge wykonał w 1885 r. na zamówienie rosyjskiego cara Aleksandra III, który ofiarował je swojej żonie Marii Fiodorownie jako prezent wielkanocny. Emaliowane jajko z żółtkiem ze złota, złotą kurką, miniaturową złotą koroną i rubinowymi jajeczkami w środku tak się carowej spodobało, że w następnych latach Aleksander III zamówił u Faberge kolejne jajka.

Po śmierci Aleksandra III ozdobne jajka - jako prezenty wielkanocne, aż do rewolucji w 1917 r. - zamawiał u jubilera carski syn Mikołaj. W sumie na zamówienie rodziny carskiej Faberge wykonał ponad 50 jajek; nie wszystkie się zachowały. Wiadomo także, że jubiler wykonał co najmniej 12 jaj na zamówienie innych osób; jajko Rotschildów jest jednym z nich.

Rekordowe jajo zostało sprzedane po trwającej 10 minut licytacji. Kupił je prywatny rosyjski kolekcjoner.

d2l372p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l372p
Więcej tematów