Trwa ładowanie...

Jadwiga Emilewicz w EBOiR? Plotki na zapleczu obozu władzy

W kręgach rządowych pojawiają się pogłoski, jakoby wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz szykowała się do podjęcia pracy w międzynarodowej instytucji finansowej. Jak słyszymy, może chodzić o Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Rząd oficjalnie nie potwierdza tych doniesień.

Share
Jadwiga Emilewicz
Jadwiga EmilewiczŹródło: EASTNEWS, fot: EASTNEWS
d3pvwqs

"Ponoć jeden z członków rządu myśli o autorekonstrukcji w kierunku zagranicznej instytucji finansowej. Ciekawe, że ta karuzela nazwisk nie zwalnia przed oficjalnym terminem rekonstrukcji planowanym na przełom września/października. Ale tak to jest, gdy rekonstruuje się przy okazji współpracę w koalicji" - napisał na Twitterze publicysta Marcin Makowski.

Według nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski, chodzi o wicepremier i minister rozwoju Jadwigę Emilewicz. Reprezentuje ona w rządzie Mateusza Morawieckiego partię Porozumienie Jarosława Gowina.

Emilewicz - jak słyszymy - ma być przymierzana jako kandydat do pracy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. Są to jednak niepotwierdzone informacje: wicepremier i minister rozwoju nie odpowiedziała na nasze pytania w tej sprawie.

d3pvwqs

EBOiR. Tadeusz Kościński bez szans na prezesurę

O jego kandydaturze jako pierwszy poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" w lutym 2020 roku. Dziennik pisał, że dla Polski to "ważne stanowisko". "Od prawie trzech dekad jesteśmy beneficjentem finansowania EBOiR, które sięgnęło ponad 10 mld euro. W ponad 90 proc. pieniądze trafiły do sektora prywatnego" - podkreślał "DGP".

Poza naszym ministrem finansów, kandydatami na szefa EBOiR są były minister finansów Włoch Pier Carlo Padoan i dyrektor generalna skarbu Francji, która odpowiada za zarządzaniem długiem, Odile Renaud-Basso. I to ona - jak słyszymy od osób zorientowanych w temacie - ma mieć największe szanse, by zostać prezesem EBOiR.

d3pvwqs

Nasi rozmówcy z okolic rządu przekonują, że Tadeusz Kościński jest bez szans w walce o to stanowisko. Czy przez to otwiera się furtka dla wicepremier Emilewicz?

O pogłoski dotyczące jej ewentualnej pracy w EBOiR zapytaliśmy rzecznika partii Porozumienie Jana Strzeżka. "Jadwiga Emilewicz jest jednym z osiemnastu posłów Porozumienia Jarosława Gowina. Wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni medialnej dotyczące jej przejścia do instytucji międzynarodowych są przez nas traktowane jako plotki" - odpisał nam rzecznik.

Również szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiające się kuluarowe doniesienia na ten temat traktuje jako plotki. - Nic na ten temat nie wiem - odpisał nam minister Michał Dworczyk.

Jadwiga Emilewicz odejdzie z rządu? "Będzie walczyć"

Gdyby Jadwiga Emilewicz odeszła z rządu i podjęła pracę w międzynarodowej instytucji, w jej miejsce - jako i minister, i być może wicepremier - wszedłby lider Porozumienia Jarosław Gowin.

d3pvwqs

Nie jest tajemnicą, że odejścia minister rozwoju z rządu chcą politycy Solidarnej Polski. Również część polityków PiS patrzy na Jadwigę Emilewicz nieprzychylnie. Szorstkie relacje z wicepremier ma sam lider Porozumienia - formalnie przełożony Emilewicz w partii - Jarosław Gowin.

Kilku naszych rozmówców z obozu Zjednoczonej Prawicy uważa, że Emilewicz wcale nie chce odchodzić z Rady Ministrów. - Jadwiga będzie walczyć o pozostanie w rządzie - przekonuje jeden z nich.

Emilewicz funkcję ministra rozwoju pełni od listopada 2019, wcześniej była ministrem przedsiębiorczości i technologii. W kwietniu tego roku została wicepremierem.

W rządzie przedstawicielka Porozumienia odpowiada za działy gospodarka, budownictwo i turystyka. Jako minister rozwoju Emilewicz współtworzyła Tarczę Antykryzysową, której celem jest zapobieganie negatywnym skutkom epidemii koronawirusa dla polskiej gospodarki i rynku pracy. 

d3pvwqs

Zdaniem niektórych rozmówców z obozu władzy, Emilewicz ma wszelkie kompetencje, by móc podjąć pracę w międzynarodowych instytucjach finansowych - w tym EBOiR.

Polacy w EBOiR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zrzesza 64 państwa. Wszystkie kraje UE mają w nim swoją reprezentację. Działa to jednak na tej zasadzie, że jeden dyrektor reprezentuje trzy kraje. Polska jest w trójce razem z Bułgarią i Albanią, funkcję dyrektora dla tej trójki pełni zamiennie przedstawiciel Polski i Bułgarii.

W EBOR zasiadali już Jan Winiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Tadeusz Syryjczyk, Kazimierz Marcinkiewicz, Krystyna Gawlikowska-Hueckel, Zbigniew Hockuba oraz Wioletta Barwicka-Lofthouse. Najwyżej w hierarchii tej instytucji zaszła była prezes NBP i była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Polityk PO pełniła w EBOiR w latach 2001-2004 funkcję wiceprezesa.

d3pvwqs

Na prezesa EBOiR był w 2016 roku przymierzany Marek Belka, ale przegrał rywalizację z drugim kandydatem - Sumem Chakrabartim. Kościński jest drugim po Belce Polakiem ubiegającym się o prezesurę w EBOiR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3pvwqs

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pvwqs
d3pvwqs
Więcej tematów