Przyjaciele Putina nie będą zadowoleni. To bardzo zaboli
Finlandia zamroziła rosyjskie aktywa o wartości 187 mln euro - podała w niedzielę niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta.Jewropa". Decyzja została podjęta w ramach sankcji nałożonych na Rosję za atak na Ukrainę.
22.01.2023 | aktual.: 22.01.2023 16:31
Gazeta powołuje się na dane ogłoszone przez MSZ Finlandii, które oświadczyło, że chodzi o "bardzo rozmaite mienie, przedstawiające wartość".
Wśród rosyjskich oligarchów z otoczenia Władimira Putina mających aktywa w Finlandii, media fińskie wymieniały: braci Borisa i Arkadija Rotenbergów i Giennadija Timczenkę. Wiosną 2022 roku komornicy zajęli należący do Borisa Rotenberga jacht i nieruchomość w Laponii.
"Nowaja Gazieta.Jewropa" przypomina, że Estonia sygnalizowała w styczniu br., że ma zamiar przekazać Ukrainie zamrożone w Estonii aktywa rosyjskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W listopadzie 2022 r. portal Politico podawał, że kraje UE zamroziły aktywa rosyjskie na kwotę łącznie 68 mld euro. Najwięcej spośród tych aktywów znajdowało się w Belgii - około 50 mld euro, a 5,5 mld euro przypadało na Luksemburg. Na kolejnych miejscach pod względem wartości zamrożonych aktywów znajdowały się: Włochy, Niemcy, Irlandia, Austria i Francja.
Szwajcaria przekaże zamrożone aktywa Ukrainie?
Nad podjęciem decyzji ws. majątków rosyjskich oligarchów zastanawia się też Szwajcaria. Rząd popiera pomysł wykorzystania zamrożonych aktywów do odbudowy Ukrainy, ale wymagałoby to przeprowadzenia poważnych zmian w prawie, o których musi przesądzić referendum - powiedział w rozmowie z gazetą "Tages-Anzeiger" Ignazio Cassis, minister spraw zagranicznych Szwajcarii.
Obecne ustawodawstwo szwajcarskie nie zezwala na konfiskatę mienia objętego sankcjami, a zmiana tego prawa może wymagać referendum, tłumaczył Cassis. - Nie możemy po prostu brać pieniędzy, które nie należą do nas, tylko dlatego, że uważamy, że jest to moralnie słuszne. Musimy znaleźć odpowiednie mechanizmy - wskazał w czwartek Cassis.
Szwajcarskie banki krytycznie odniosły się do propozycji przekierowania zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie. Przedstawiciel dużego szwajcarskiego banku prywatnego powiedział, że jeśli pomysł zostanie zrealizowany, będzie to "początek końca szwajcarskiego centrum finansowego" - podał szwajcarski dziennik "NZZ".
Cassis powiedział "Tages-Anzeiger", że Szwajcaria zamroziła dotychczas rosyjskie aktywa o wartości 7,5 mld franków (8,2 mld dol.). Według SECO, agencji nadzorującej sankcje, szwajcarskie banki posiadają depozyty obywateli Rosji, osób fizycznych i prawnych na kwotę około 46,1 mld franków (48,15 mld dol.). To znacznie mniej niż 213 mld dol. szacowanych przez Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankierów w marcu.
Źródło: PAP