Trwa ładowanie...

Sasin dostał ultimatum. Górnicy zapowiedzieli większe protesty niż za czasów PO

Liderzy górniczych związków zawodowych uważają, że rząd oszukuje górników, dlatego postawili wicepremierowi Sasinowi ultimatum. Żądają rozmów do 21 stycznia na temat umowy społecznej, którą podpisali w maju 2021 roku.

Ultimatum dla Jacka Sasina. "Rząd oszukuje górników
Ultimatum dla Jacka Sasina. "Rząd oszukuje górników Źródło: PAP, fot: PAP/Leszek Szymański
d3i67ee
d3i67ee

Umowa społeczna, podpisana pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, określiła zasady transformacji energetycznej w Polsce. Umowa przewiduje plan odejścia od górnictwa do 2049 roku z jednoczesnym zabezpieczeniem istniejących już miejsc pracy w zakładach górniczych.

- Cieszę się, że udało się wspólnie dojść do takiego momentu, że proces odchodzenia od węgla będzie przebiegał w sposób uporządkowany, będący wynikiem pewnego konsensusu - powiedział w maju 2021 roku Jacek Sasin, podczas uroczystości podpisania umowy. Niespełna rok później, optymizm nie jest już tak zaraźliwy.

Ultimatum dla Jacka Sasina. "Rząd oszukuje górników"

Kluczowym elementem umowy społecznej jest pakiet osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych kopalń. Pakiet ten zawiera zarówno urlop górniczy, urlop przeróbkarski, jednorazową odprawę, jak i kompleksowy system alokacji. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie zagwarantowanie stabilizacji na śląskim rynku pracy.

Omikron wyprze Deltę już za dwa tygodnie? Dr Sutkowski: "Tak będzie"

Dokument przewiduje wsparcie dla górnictwa ze środków publicznych. Żeby do tego doszło, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej, ale od maja 2021 roku nie podjęto żadnych wiążących decyzji. Jeszcze w listopadzie związkowcy mówili, że zostali oszukani. W czwartek 13 stycznia wyczerpała się ich cierpliwość i przedstawiciele górniczych związków zawodowych zażądali natychmiastowego spotkania z wicepremierem Jackiem Sasinem.

d3i67ee

Górnicy do Sasina: Wzywamy do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów

"Po ponad siedmiu miesiącach od daty jej podpisania z przykrością i zażenowaniem stwierdzamy, że ten kluczowy dla przyszłości mieszkańców Śląska dokument nie jest realizowany. Ponadto potwierdzone przez przedstawicieli spółek węglowych informacje o planowanych zmianach planów operacyjnych kopalń, które skutkować mają przyspieszeniem likwidacji sektora górniczego, odbieramy jako akt niespotykanej arogancji ze strony rządu wobec sygnatariuszy umowy społecznej, który obniża wiarygodność strony rządowej niemalże do zera i to w przededniu złożenia wniosku notyfikacyjnego do Komisji Europejskiej" - czytamy w piśmie sygnatariuszy do wicepremiera Sasina.

- Wzywamy stronę rządową do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów, które nie tylko doprowadzą do uzyskania gwarancji realizacji zapisów podpisanej w 2021 roku umowy społecznej, ale też do jej nowelizacji. Niepodjęcie rozmów przez rząd do 21 stycznia br. odbierzemy jako jednostronne złamanie umowy społecznej, co poskutkuje rozpoczęciem w woj. śląskim akcji protestacyjno-strajkowych o skali większej niż za czasów rządów koalicji PO-PSL - przestrzegają związkowcy.

Źródło: Silesia24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3i67ee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i67ee
Więcej tematów