Trwa ładowanie...

Jacek Ozdoba o projekcie PiS dotyczącym dyscyplinowania sędziów: w jakimś sensie zostanie zmodyfikowany

Jacek Ozdoba, jeden z posłów PiS, którzy poinformowali o złożeniu projektu nowelizacji ustaw sądowych, zapowiada jego zmiany. Poprawki do projektu zapowiada także rzecznik Porozumienia, poseł Kamil Bortniczuk.

Jacek Ozdoba o projekcie PiS dotyczącym dyscyplinowania sędziów: w jakimś sensie zostanie zmodyfikowanyŹródło: East News, fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER
d19j39r
d19j39r
  • Biuro Analiz Sejmowych skrytykowało projekt ustawy dotyczącej dyscyplinowania sędziów
  • Poseł PiS Jacek Ozdoba zapowiada modyfikację zapisów projektu
  • Poprawki chce też wprowadzić Porozumienie

Projekt nowelizacji ustaw sądowych, dotyczący m.in. dyscyplinowania sędziów, został krytycznie zaopiniowany przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych. Uznali oni, że jego zapisy mogą naruszać prawo unijne. Czy zostanie on zmieniony?

Jacek Ozdoba, jeden z posłów PiS, którzy poinformowali o złożeniu projektu nowelizacji ustaw sądowych, w rozmowie z reporterem RMF FM przyznaje, że zostanie on zmieniony. - Sądzę, że na pewno projekt ustawy dyscyplinujący sędziów - w jakimś sensie - zostanie zmodyfikowany - stwierdził Ozdoba.

Pytany o opinię BAS stwierdził, że na tym etapie, "nie przywiązywałby do niej takiej dużej wagi". - To jest pierwsza faza projektu - tłumaczy reporterowi RMF FM.

d19j39r

Projekt PiS trafi w czwartek pod obrady Sejmu?

Na razie nie wiadomo, kiedy projekt trafi pod obrady Sejmu. Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że posłowie mogą zająć się nim już jutro. Potwierdzeniem tej informacji może być fakt, że BAS opiniowało go w "trybie pilnym".

Pytany o tę sprawę wicemarszałek Ryszard Terlecki stwierdził, że o tym, czy projekt zostanie wprowadzony w czwartek pod obrady zdecyduje prezydium Sejmu.

- Słyszałem, że jakieś poprawki szykuje ministerstwo - powiedział reporterce TVN24 Terlecki. Nie potrafił jednak odpowiedzieć, jakie to mają być poprawki. - Ja bym był za zaostrzeniem - dodał.

Rzecznik Porozumienia, poseł Kamil Bortniczuk na antenie TVN24 stwierdził, że choć jego ugrupowanie "zgadza się, co do kierunku" z projektem ustawy proponowanej przez posłów PiS, to złoży do niego poprawki, "które mają lekko złagodzić" zawarte w nim zapisy.

d19j39r

PSL zgłosi wniosek o odrzucenie projektu PiS

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, w rozmowie z reporterem RMF FM stwierdził, że jego klub zgłosi wniosek o odrzucenie projektu ustawy dot. dyscyplinowania sędziów w I czytaniu.

- Złożyliśmy projekt ustawy dotyczący ustroju sądów powszechnych, a także SN i innych ustaw. To odpowiedź na działania, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą - poinformował w czwartek wieczorem poseł PiS, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

d19j39r

Zgodnie z tym projektem sędziom, którzy nie będą przestrzegali zapisów nowelizacji będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy, a nawet usunięcie z zawodu. Przewidywana jest też kara pieniężna w wysokości miesięcznego wynagrodzenia z dodatkami.

Analizę noweli, pod kątem jej zgodności z zasadami UE dotyczącymi niezależności sędziów, zapowiedziała już Komisja Europejska. Krytyczną opinię przygotował Sąd Najwyższy oraz dziekani wydziałów prawa polskich uniwersytetów.

Źródło: rmf24.pl, tvn24.pl

d19j39r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19j39r
Więcej tematów