PolskaJacek Kurski: sędzia Tuleya złamał podstawowe kanony państwa prawa

Jacek Kurski: sędzia Tuleya złamał podstawowe kanony państwa prawa

Posłanka Solidarnej Polski Beata Kempa zawiadomiła Prokuratora Generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez sędziego Igora Tuleyę. Według SP sędzia, nie respektując kanonów państwa prawa, podejmował publiczną polemikę nt. wydanego przez siebie orzeczenia. - Sędzia Igor Tuleya, wydając niski wyrok w sprawie kardiochirurga Mirosława G. i jednocześnie krytykując działania CBA i prokuratury, porównując je do metod z okresu stalinowskiego, złamał podstawowe kanony państwa prawa - powiedział wiceszef SP Jacek Kurski.

Jacek Kurski: sędzia Tuleya złamał podstawowe kanony państwa prawa
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński

W zawiadomieniu posłanka Solidarnej Polski napisała o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez sędziego. Chodzi także, jak wyjaśniła, o zwlekanie z zawiadomieniem prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa składania fałszywych zeznań przez świadków oraz podejrzenia naruszenia pewnych procedur przez organy ścigania w śledztwie w sprawie dr. Mirosława G.

Kempa zwróciła się też o objęcie sprawy osobistym zainteresowaniem i nadzorem Prokuratora Generalnego.

Na wcześniejszej konferencji prasowej w sejmie wiceszef SP Jacek Kurski mówił, że Tuleya, wydając niski wyrok ws. kardiochirurga Mirosława G. i jednocześnie krytykując działania CBA i prokuratury, porównując je do metod z okresu stalinowskiego, złamał podstawowe kanony państwa prawa.

W ocenie Kurskiego sędzia znieważył pamięć ofiar stalinizmu, odrzucił niemal wszystkie dowody i zeznania świadków pogrążających Mirosława G., a także przesądził bez posiadania dowodów o winie CBA i prokuratorów prowadzących śledztwo - i powinien ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną.

Jego zdaniem Tuleya także nie dopełnił obowiązków wynikających z art. 304 Kpk, który zobowiązuje funkcjonariuszy publicznych do niezwłocznego powiadomienia organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa.

Zdaniem Kurskiego, sędzia "najwyraźniej chciał wydać wyrok uniewinniający, o czym świadczy to, że odrzucał wszystkie zeznania i dowody podlegające ocenie sędziego, które przemawiały na niekorzyść doktora G.".

- Musiał uznać i uznał tylko te, które były twardymi zapisami wideo wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych przez doktora G. Tego odrzucić już nie mógł, bo okryłby się dożywotnią hańbą - mówił Kurski. W jego ocenie Tuleya "wydał wyrok najmniejszy z możliwych, niekorespondujący z praktyką orzeczniczą wobec przestępstw korupcyjnych".

Kurski powiedział także, że Solidarna Polska popiera postulat Ruchu Palikota, który apeluje do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o ujawnienie akt sprawy dr. Mirosława G.

Z kolei Kempa zaapelowała na konferencji prasowej w Krakowie do marszałek sejmu Ewy Kopacz o dopuszczenie do pierwszego czytania projektu ustawy autorstwa SP "o postępowaniu dyscyplinarnym wobec osób wykonujących niektóre zawody prawnicze".

Według projektu sądami właściwymi do orzekania w sprawach dyscyplinarnych m.in. sędziów mają być w pierwszej instancji sądy apelacyjne, zaś w drugiej Sąd Najwyższy. - Powinniśmy odejść od sądów korporacyjnych, czyli takich, w których sędziowie oceniają pracę swoich kolegów - powiedziała Kempa.

Projekt ten SP złożyła w sejmie w sierpniu 2012 r. Jak poinformowała Kempa, marszałek Sejmu skierowała projekt do komisji ustawodawczej. - Domagamy się publicznego pierwszego czytania. Nie na forum komisji, tylko debaty na sali sejmowej - dodała Kempa.

Jak poinformowała rzeczniczka warszawskiego Sądu Okręgowego ds. cywilnych sędzia Maja Smoderek, kierownictwo sądu nie zamierza podejmować żadnych kroków w celu wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Tulei.

Dodała, że każdy może złożyć wniosek o takie postępowanie, ale decyzje w tej sprawie podejmuje niezależny rzecznik dyscyplinarny. Wnioski będą rozpatrywane przez niezależnego rzecznika dyscyplinarnego i on podejmie decyzję, czy wszcząć postępowanie dyscyplinarne.

Sąd w piątek skazał dr. Mirosława G. na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę za przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów; uniewinnił go od 23 zarzutów, m.in. mobbingu. Sąd krytycznie ocenił metody działania CBA i prokuratury w sprawie. - Nocne przesłuchania, zatrzymania - taktyka organów ścigania w tej sprawie dr. Mirosława G. może budzić przerażenie - mówił 42-letni sędzia Tuleya. - Budzi to skojarzenia nawet nie z latami 80., ale z metodami z lat 40. i 50. - czasów największego stalinizmu - dodał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (115)