Jacek Kuroń "Przyjacielem Ludzi"
Jacek Kuroń otrzymał tytuł
"Przyjaciela Ludzi" za całokształt swojej pracy społecznej na
rzecz obrony godności ludzkiej. Nagrodę przyznali mu społecznicy
pracujący w Fundacji "Pomoc społeczna SOS", którą on sam utworzył
12 lat temu. Kuroń nie mógł osobiście odebrać nagrody ze względu
na stan zdrowia.
"Kapituła konkursu, która składa się z dotychczasowych laureatów konkursu o tytuł 'Społecznika Roku', podjęła decyzję, że raz w roku będzie przyznawać też tytuł 'Przyjaciela Ludzi' dla osób wybitnych, którzy w sposób heroiczny pomagają innym" - powiedziała koordynatorka konkursu Teresa Tomaka.
Kapituła konkursu oceniła, że nikt bardziej nie zasługuje na tę nagrodę niż Jacek Kuroń. "Jacek Kuroń całym swoim życiem pokazał, jak powinno wyglądać prawdziwe człowieczeństwo, po prostu oddał całe swoje życie na rzecz innych. To dla niego pracowaliśmy w tej fundacji" - powiedziała Tomaka.
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w Rzeszowie. Konkurs ma charakter "latający", tzn. co roku będzie odbywał się w innym mieście. Chodzi o to, żeby pokazać, że w różnych miejscach w Polsce są ludzie, którzy coś robią dla biedniejszych, i mimo trudnych warunków życia potrafią jeszcze pomagać innym.
Jacek Kuroń w latach 50. działał w ZMP i PZPR, skąd został wyrzucony. W 1964 r. był współautorem "Listu otwartego do członków PZPR", za co skazano go na 3 lata więzienia. W 1976 r. współtworzył Komitet Obrony Robotników. Był jedną z najważniejszych postaci "Solidarności". Internowany w stanie wojennym, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Od 1989 do 2001 r. poseł na Sejm. Minister pracy w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej, członek Unii Wolności.
Wielki rozgłos przyniosły mu akcje społeczne m.in. Fundacji SOS, mające łagodzić skutki transformacji gospodarczej, które sam organizował. Najsłynniejszym przedsięwzięciem były "zupy Kuronia" - posiłki dla najbiedniejszych.