Trwa ładowanie...

Jacek Jaśkowiak ujawnia, ile Poznań płaci Kościołowi

W czasie, gdy władze Poznania płaciły archidiecezji poznańskiej po 400 tys. zł czynszu rocznie za VIII LO, Kościół za swoje szkoły uiszczał miastu czynsz wynoszący zaledwie po kilkanaście tys. zł. Prezydent Poznania zwrócił się do abpa Stanisława Gądeckiego w sprawie wprowadzenia symetrii w relacjach miasto-kuria.

Share
Jacek Jaśkowiak ujawnia, ile Poznań płaci KościołowiŹródło: WP, fot: Zenon Kubiak
d48fp9s

Po tym, jak wyszło na jaw, że co miesiąc miasto musi płacić stronie kościelnej ponad 12 tys. zł czynszu miesięcznie, aby kolejka wąskotorowa „Maltanka” mogła przewozić dzieci do Nowego Zoo przez grunty należące do jednej z parafii, Jacek Jaśkowiak zlecił opracowanie raportu obejmującego wszystkie rozliczenia finansowe na linii miasto – Kościół.

Szczególnie szokuje zwłaszcza ten ostatni punkt. Okazuje się, że miasto płaciło i nadal płaci wielokrotnie wyższy czynsz kurii za korzystanie z jej budynków niż samo pobierało za wynajęcie własnych budynków na placówki kościelne.

Raport został właśnie upubliczniony – obejmuje wykaz odszkodowań, które w minionych latach miasto lub Skarb Państwa musiał zapłacić kurii, wykaz terenów, które nadal są przedmiotem sporu obu stron, a także ich wzajemne relacje finansowe – głównie chodzi wysokości czynszów pobieranych przez kurię od miasta oraz czynszów pobieranych przez miasto od strony kościelnej.

d48fp9s

„Przykładem może być np. Publiczne Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki przy ul. Kanclerskiej, które ma ustalony czynsz na poziomie ponad 14 tys. zł rocznie; czy też Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1, Publiczne Gimnazjum Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. Bł. Natalii Tułasiewicz i Liceum Ogólnokształcące im. bł. Natalii Tułasiewicz przy ul. Mińskiej, gdzie wysokość czynszu wynosi ponad 11 tys. zł rocznie” – wylicza w liście otwartym kierowanym abpa Stanisława Gądeckiego Jacek Jaśkowiak.

Jednocześnie prezydent Poznania ujawnia, że w tym samym czasie miasto płaci za wynajęcie od strony kościelnej budynków, w których znajdują się przedszkola (np. nr 2 i 7) nawet 66 tys. zł rocznie, co jednak i tak jest niewielką sumą w porównaniu do 400 tys. zł, jakie w latach 2012-2014 musiano płacić kurii za budynek VIII Liceum Ogólnokształcącego.

„W związku z powyższym, proponuję, by w zakresie udostępniania nieruchomości na cele publiczne przyjąć zasadę wzajemnego udostępniania za symboliczną kwotę czynszu lub zasadę udostępniania na zasadach rynkowych – pisze Jaśkowiak, mając na myśli nie tylko placówki oświatowe, ale także kolejkę „Maltankę”, która jego zdaniem służy „budowaniu i umacnianiu rodziny”, do czego przecież Kościół sam zachęca.

Prezydent przypomina też, że miasto co roku wspiera Kościół w zakresie ochrony zabytków (7,5 mln zł w ciągu ostatnich 5 lat) oraz działalności społecznej (ponad 9 mln zł rocznie).

d48fp9s

Jacek Jaśkowiak w liście do metropolity wyraża też chęć przejęcia od kurii m.in. terenów nad jeziorem Malta, a także nad Wartą, gdzie miałby powstać kolejny odcinek tzw. Wartostrady. W zamian Jaśkowiak proponuje kurii tereny na Ostrowie Tumskim, między VIII LO a Szkołą Muzyczną przy ul. Głogowskiej, działki w rejonie ulic Kórnickiej i Milczańskiej oraz Krzesiny i Garaszewo.

„Szacunkowa wartość terenów będących w zainteresowaniu miasta Poznania to kwota około 12 mln zł. Tereny będące w zainteresowaniu Kościoła to, według naszych szacunków, ponad 20 mln zł. Z uwagi na konieczność realizacji zasady ekwiwalentności koniecznym będzie dokonanie ustaleń, które tereny miałyby podlegać zamianie” – podsumowuje prezydent Poznania.

Na razie nie wiadomo, kiedy abp Stanisław Gądecki odniesie się publicznie do propozycji przedstawionych przez Jacka Jaśkowiaka.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d48fp9s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48fp9s
d48fp9s
Więcej tematów