Trwa ładowanie...
d2ui8vj

Jacek Durkalec dla WP.PL: w Szwecji i Finlandii nie ma jednoznacznego poparcia dla wejścia do NATO

Zarówno fińska, jak i szwedzka opinia publiczna nie jest przekonana, że wejście do NATO jest konieczne, w tej chwili nie ma jednoznacznego poparcia - mówi w rozmowie z WP.PL Jacek Durkalec, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. O możliwości przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego informował w rozmowie z "Washington Post" prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

Share
d2ui8vj

Polecamy również: <a href="http://wiadomosci.wp.pl/finlandia-wstapi-do-nato-z-obawy-przed-rosja-6027702067377281a">Finlandia wstąpi do NATO? Z obawy przed Rosją</a>

Jacek Durkalec zwraca uwagę, większość polityków ze Szwecji i Finlandii ostrożnie na temat wstąpienia do NATO. - Z jednej strony mówią, że to ich suwerenna decyzja, która może być podjęta w przyszłości, że tego nie wykluczają, ale z drugiej strony nie ma jasnych deklaracji, że "teraz powinniśmy zostać państwem członkowskim sojuszu" - wyjaśnia ekspert z PISM.

Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie dawał do zrozumienia, że Moskwa nie zgadza się na rozszerzanie granic NATO. - Rosja pokazuje nam obecnie, że ma dużo sposobów na uprzykrzenie życia, czy to państwom NATO, czy Szwecji, czy Finlandii, która ma 1300 km granicy lądowej z Rosją i tam naprawdę jest dużo miejsca, żeby rozmieszczać dodatkowy sprzęt wojskowy - wyjaśnia Jacek Durkalec.

Wśród broni, którą w odpowiedzi na przystąpienie Finlandii do NATO, Federacja Rosyjska mogłaby rozmieścić przy swojej granicy z tym krajem, analityk wymienia m.in. taktyczne pociski balistyczne Iskander, zdolne do przenoszenia broni atomowej.

reporter: Marcin Bartnicki, zdjęcia: Rafał Parczewski

d2ui8vj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui8vj
d2ui8vj
Więcej tematów