ŚwiatJ. Kaczyński w Fort Worth: wolności trzeba bronić

J. Kaczyński w Fort Worth: wolności trzeba bronić

Wolność musi być bezpieczna,
wolności trzeba bronić; aby to robić, trzeba współpracować realnie
- powiedział premier Jarosław Kaczyński w teksańskiej
bazie wojskowej Fort Worth, gdzie odbyła się uroczysta prezentacja
możliwości samolotów F-16, które niebawem trafią do Polski.

Jak powiedział szef polskiego rządu, samoloty te przyczynią się do wzmocnienia polskich sił zbrojnych. Ten samolot jest nie tylko nowoczesny, ale też piękny - powiedział Kaczyński podczas uroczystości. To, co teraz robimy, jest nie tylko ważne, ale wypełnia pewne działanie, które ma charakter moralny - obronę wolności. Dzisiejszy dzień jest dniem sukcesu - dodał premier.

J.Kaczyński podziękował za ten sukces obecnym na uroczystości byłym ministrom obrony: Jerzemu Szmajdzińskiemu i Bronisławowi Komorowskiemu. Podziękowania skierował też do obecnego szefa MON Radosława Sikorskiego i do przedstawicieli strony amerykańskiej.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami zarówno Szmajdziński, jak i Komorowski przyznali, że F-16 dla polskich sił zbrojnych to sukces. To dobry dzień dla Polski bez względu na to, kto zaczynał, kto decyzję podejmował, a kto jest dziś głównym odbiorcą (F-16) - powiedział Szmajdziński.

W uroczystości premierowi towarzyszyli szefowa MSZ Anna Fotyga oraz dowódca Sił Powietrznych gen. broni Stanisław Targosz. Podczas zorganizowanej w amerykańskim stylu uroczystości, w ogromnej sali wypełnionej gośćmi, odegrano hymny Polski i USA, a na telebimach emitowano filmy ukazujące atrakcje turystyczne obu krajów.

Przetarg na wielozadaniowy samolot bojowy dla Polski rozstrzygnięto 23 grudnia 2002 r. Pierwsze cztery samoloty F-16 Polska ma otrzymać jeszcze w listopadzie, następne cztery do końca 2006 roku. W 2007 roku przybędą kolejne 24 i w 2008 roku pozostałe 16.

Za 48 samolotów, które do polskich sił powietrznych trafią do 2008 roku, zapłacimy ponad 3,5 mld dolarów. W USA przeszkolonych zostanie 49 pilotów, w tym siedmiu pilotów instruktorów. Koszt szkolenia jednego pilota instruktora wynosi 3,2 mln dolarów. Kurs trwa dwa lata. Koszt podstawowego szkolenia to 350 tys. dolarów.

Agata Jabłońska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)