Izraelski minister zarzuca Rosji dostarczanie broni siłom Asada
Minister turystyki Izraela Uzi Landau zarzucił Rosji, że sprzedając broń prezydentowi Syrii Baszarowi al-Asadowi wspiera niestabilność na Bliskim Wschodzie. Landau mówił o tym na dzień przed wizytą w Rosji premiera Izraela Benjamina Netanjahu.
Izraelski minister powiedział, że rosyjskie dostawy broni "sieją niestabilność na Bliskim Wschodzie" i "każdy, kto dostarcza broń organizacjom terrorystycznym, staje po stronie terroru".
Jego słowa - jak zauważa agencja Associated Press - mogą wzmóc napięcie w stosunkach z izraelsko-rosyjskich. Tymczasem jednym z celów wizyty Netanjahu w Rosji jest próba przekonania prezydenta Władimira Putina, by jego kraj przestał sprzedawać broń rządowi Asada.
Obawy Izraela
Tematem rozmów Putin i Netanjahu będzie kryzys syryjski - potwierdziły służby prasowe Kremla. Z kolei media izraelskie wskazują, że Netanjahu chce rozmawiać szczególnie o dostawach dla Syrii rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300. Ta ultranowowczesna broń służy do zwalczania samolotów i pocisków sterowanych. Izrael obawia się, że mogłaby wpaść w ręce jego wroga, libańskiego radykalnego ugrupowania Hezbollah.
Jak podał w zeszłym tygodniu "Wall Street Journal", Izrael przekazał ostatnio Waszyngtonowi informacje o mającej nastąpić dostawie rosyjskich pocisków ziemia-powietrze S-300 dla Syrii. Przedstawiciel rządu Izraela potwierdził w niedzielę, że Netanjahu jest zdeterminowany, by nie dopuścić do sprzedaży tych pocisków stronie syryjskiej.
Rosyjskie dostawy
Moskwa w ubiegłym roku oficjalnie przyznała, że na podstawie kontraktu z 2007 r zaopatruje armię syryjską w ruchome nadbrzeżne wyrzutnie rakietowe Bastion i pociski przeciwokrętowe Jachont. Rosjanie utrzymują, że dostawy broni dla Syrii nie destabilizują sytuacji w tym kraju i nie naruszają równowagi strategicznej na Bliskim Wschodzie.
Według danych opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od wybuchu protestów w Syrii w marcu 2011 roku, które przerodziły się w powstanie zbrojne, zginęło ponad 80 tys. ludzi.