Trwa ładowanie...
d2755q2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Izraelska policja aresztowała podejrzanych o podpalenie kościoła

Izraelska policja aresztowała osoby podejrzane o podpalenie w czerwcu znanego kościoła katolickiego w Ziemi Świętej - poinformował rzecznik policji Micky Rosenfeld. Nie podał ani liczby ani tożsamości zatrzymanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katolicki Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim w Izraelu po pożarze
Katolicki Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim w Izraelu po pożarze (PAP/EPA, Fot: Atef Safadi)
d2755q2

Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim został poważnie uszkodzony przez pożar, który wybuchł w nocy z 17 na 18 czerwca. Wszczęto śledztwo w sprawie możliwego podpalenia. Za taką hipotezą przemawiało to, że na ścianie świątyni ktoś wypisał czerwonym sprayem werset z hebrajskiej modlitwy, krytykujący "czczenie fałszywych bogów".

Wkrótce po pożarze zatrzymano 16 podejrzanych - młodych osadników żydowskich z osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, w tym z osiedla Icchar, uważanego za bastion żydowskich ekstremistów zamieszanych w przeszłości w przestępstwa motywowane nienawiścią. Po niedługim czasie zatrzymanych jednak zwolniono, zaznaczając, że śledztwo trwa.

Katolicki Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb zbudowano w latach 80. XX wieku na pozostałościach świątyń z IV i V wieku, wzniesionych w miejscu, gdzie według Biblii Chrystus dokonał cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb, by nakarmić nimi podążające za nim tłumy wiernych; odrestaurowana mozaikowa posadzka z V wieku, co roku podziwiana przez tysiące pielgrzymów, nie została zniszczona przez pożar.

d2755q2

Incydent został ostro potępiony przez wszelkie siły polityczne Izraela, a premier Benjamin Netanjahu zlecił agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet jak najszybsze przeprowadzenie śledztwa.

W ostatnich latach kościoły i meczety w Izraelu często stawały się celem podobnych aktów wandalizmu. Według danych organizacji Rabini na rzecz Praw Człowieka od 2009 roku w Izraelu, Jerozolimie Wschodniej i na terytorium okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu doszło do 43 motywowanych nienawiścią ataków na kościoły, klasztory i meczety

d2755q2

Podziel się opinią

Share

d2755q2

d2755q2
Więcej tematów