ycipk-3f77b7

Izraelska gazeta atakuje Polaków. "Przeprowadzaliście zabójcze pogromy"

Spór Izraela z Polską coraz bardziej się zaostrza. - Wszczynaliście i przeprowadzaliście zabójcze pogromy. Bez Niemców - mówi do Polaków jeden z publicystów w nagraniu opublikowanym przez dziennik "Haaretz".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bradley Burston
Bradley Burston (Twitter.com/haaretzcom)
ycipk-3f77b7

Szef MSZ Izraela Israel Katz stwierdził, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". W odpowiedzi na te słowa, Polska odwołała wyjazd naszej delegacji na szczyt Grupy Wyszehradzkiej, który wyjątkowo miał się odbyć w Jerozolimie.

Ta decyzja nie spodobała się w Tel Awiwie. Najstarszy dziennik w Izraelu - "Haaretz" - opublikował nagrane jakiś czas temu przez jednego ze swoich dziennikarzy wideo atakujące Polaków. Powstało ono przy okazji poprzedniego sporu - o nowalizację ustawy IPN.

Bradley Burston (Izraelczyk urodzony w Stanach Zjednoczonych) podkreśla w nim, że Polacy byli "dużo bardziej entuzjastyczni" jeśli chodzi o "polowanie i wyrzynanie Żydów niż niemieccy naziści".

ycipk-3f77b7

"Nie zapomną tego, przez co przeszli"

– Nikt nie zapomni, że po wojnie, gdy niewielu Żydom, którzy przeżyli, udało się wrócić do domu, Polacy wszczynali i przeprowadzali zabójcze pogromy. Bez Niemców – mówi Burston.

Podkreśla, że ci, "którzy przeżyli (Holokaust - red.), nie zapomną tego, przez co przeszli, co im zrobiono i kto to zrobił".

ycipk-3f77b7

Zaznacza, że w czasie II wojny światowej Polacy chętnie wydawali swoich żydowskich sąsiadów Niemcom i ponoszą odpowiedzialność za ich śmierć.

Przypomnijmy, że po kontrowersyjnych słowach premiera Izraela Benjamina Netanjahu, szef rządu RP Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie poleci na szczyt Grupy Wyszehradzkiej organizowany wyjątkowo w Jerozolimie.

Polska miała tam wysłać ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Kilka godzin później oliwy do ognia dolał jednak szef MSZ Izraela Israel Katz, który stwierdził, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Wtedy zapowiedziano, że do Jerozolimy nie poleci również Czaputowicz. Ostatecznie szczyt odwołano. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

ycipk-3f77b7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3f77b7

ycipk-3f77b7
ycipk-3f77b7