Izrael znów oskarża Polskę, chodzi o ubój rytualny. "Nie mogą przestać ubliżać Żydom i pozwalają na polowania"

Na nic zdały się zapewnienia premiera Morawieckiego o przyjaźni z Izraelem. Po ustawie o IPN, rząd chce zmienić zasady eksportu koszernego mięsa oraz uboju tradycyjnego. "Jerusalem Post" w ostrych słowach rozprawiła się z projektem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Jerusalem Post" oskarża Polskę
"Jerusalem Post" oskarża Polskę (PAP)
WP

"Polacy, najwidoczniej, nie mogą przestać ubliżać Żydom. W zeszłym miesiącu uchwalili ustawę, która ma wybielić ich udział przy wymordowaniu przez Nazistów ponad trzech milionów polskich Żydów podczas II Wojny Światowej. Teraz procedują nad kolejną" - zaznacza "Jerusalem Post". Chodzi ustawę, która wprowadza limity w eksporcie koszernego mięsa. Ale nie tylko.

WP

PiS próbuje bowiem namówić polityków opozycji do poparcia projektu dotyczącego zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Ale jeśli przyjrzymy się zapisom, dostrzeżemy ograniczenia dotyczące uboju rytualnego. A to bardzo nie podoba się Izraelowi.

Ubój rytualny a polowania. W Izraelu wrze

"Wydaje się, że wyraźna niechęć do religii, szczególnie żydowskiej, jest tutaj równie istotnym czynnikiem. Nawet sojusznicy Izraela na Zachodzie są przeciwko rytualnym ubojom - czytamy w "Jerusalem Post". Gazeta zauważa, że "próby ograniczania okrutnych hodowli zwierząt są o wiele słabsze niż chęci wprowadzania limitów dotyczących uboju rytualnego".

"Obie praktyki przecież nie muszą zostać zakazane, wystarczy, że uczynimy je bardziej humanitarnymi" - proponuje "JP". I przypomina: "Polska, która była miejscem dla sześciu najbardziej niesławnych hitlerowskich obozów koncentracyjnych Holokaustu, powinna być ostatnim miejscem, w którym Żydzi czują się mniej niż mile widziani".

WP

Gazeta zauważa również, że Polska to "kraj, który pozwala na polowania sportowe".

Kościół katolicki broni uboju rytualnego

Ustawa jest dopiero w fazie przygotowań. - Cały czas dyskutujemy nad projektem. Ostateczny kształt nie jest jeszcze ustalony. Omawiamy szczegóły uboju rytualnego i tego jak zakaz może wpłynąć na naszych producentów mięsa - mówiła niedawno Wirtualnej Polsce Joanna Lichocka z PiS.

WP

Co ciekawe, uboju rytualnego stosowanego w judaizmie broni polski Kościół katolicki. - Nasze stanowisko jest niezmienne. Prawo do zachowania obyczajów, w tym rytualnego uboju zwierząt powinno zostać zachowane - mówi Wirtualnej Polsce ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz także: Prezes PiS zaskoczony reakcją Izraela. Żakowski: powinien nazywać się Jarosław "Nic nie kapuje" Kaczyński

WP
WP
WP