Trwa ładowanie...
d14hjzz

Izrael zgadza się na przedłużenie zawieszenia broni?

Izrael zgodził się warunkowo na przedłużenie zawieszenia broni, które miało trwać od piątku i zakończyło miesiąc walk w Gazie - poinformował przedstawiciel władz izraelskich, który zastrzegł sobie anonimowość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izrael zgadza się na przedłużenie zawieszenia broni?
(PAP/EPA, Fot: ABIR SULTAN)
d14hjzz

Przedstawiciel rządu izraelskiego, który zastrzegł sobie anonimowość, dodał w rozmowie z dziennikarzami, że Izrael "zgodził się przedłużyć rozejm na obecnych warunkach".

Izrael i islamistyczny ruch Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, od godziny 8.00 we wtorek przestrzegają warunków zawieszenia broni.

Hamas nie skomentował na razie tej wiadomości.

d14hjzz

Pilnowali rozejmu

Izrael i milicje stanowiące zbrojne ramię Hamasu skrupulatnie wypełniały w środę, w drugim dniu 72-godzinnego zawieszenia broni, warunki, na jakich zostało ogłoszone. W spustoszonej przez 4 tygodnie izraelskich ataków Strefie Gazy panował względny spokój.

W Kairze rozpoczęły się tego dnia negocjacje izraelsko-palestyńskie prowadzone za pośrednictwem egipskich mediatorów. Zapowiadają się jako bardzo trudne, jeśli wziąć pod uwagę postulaty obu stron.

W miastach i miasteczkach Strefy Gazy ludzie udali się tłumnie na bazary lub do sklepów spożywczych w ocalałych domach, aby kupić artykuły żywnościowe i wodę, której brakuje w wielu miejscach wskutek zniszczenia systemu wodociągowego. Otwarto także banki. Palestyńscy rybacy po raz pierwszy od miesiąca wypłynęli na połów.

d14hjzz

Ofensywa wojskowa przeciwko Strefie Gazy rozpoczęta przez wojsko izraelskie 8 lipca przede wszystkim w celu zniszczenia tuneli Hamasu pod granicą z Izraelem kosztowała życie 1875 Palestyńczyków, w tym - według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia - ofiarami jej padło 430 dzieci.

Po stronie palestyńskiej zginęło 64 żołnierzy i trzy osoby cywilne.

Straty materialne są oceniane przez organizacje międzynarodowe na 5 miliardów dolarów. Całkowitemu zniszczeniu uległy 1 724 mieszkania i domy jednorodzinne, a 8 880 zniszczono częściowo.

W Izraelu Ministerstwo Finansów oceniło koszty kampanii wojennej w Strefie Gazy na 3,5 miliarda dolarów. Były to m.in. wydatki na broń, amunicję i żołd dla 82 000 rezerwistów oraz straty w produkcji i wypłata odszkodowań za szkody wyrządzone przez rakiety Hamasu.

d14hjzz

Podziel się opinią

Share
d14hjzz
d14hjzz
Więcej tematów