Izrael zgadza się na przedłużenie zawieszenia broni?
Izrael zgodził się warunkowo na przedłużenie zawieszenia broni, które miało trwać od piątku i zakończyło miesiąc walk w Gazie - poinformował przedstawiciel władz izraelskich, który zastrzegł sobie anonimowość.
06.08.2014 | aktual.: 06.08.2014 21:57
Przedstawiciel rządu izraelskiego, który zastrzegł sobie anonimowość, dodał w rozmowie z dziennikarzami, że Izrael "zgodził się przedłużyć rozejm na obecnych warunkach".
Izrael i islamistyczny ruch Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, od godziny 8.00 we wtorek przestrzegają warunków zawieszenia broni.
Hamas nie skomentował na razie tej wiadomości.
Pilnowali rozejmu
Izrael i milicje stanowiące zbrojne ramię Hamasu skrupulatnie wypełniały w środę, w drugim dniu 72-godzinnego zawieszenia broni, warunki, na jakich zostało ogłoszone. W spustoszonej przez 4 tygodnie izraelskich ataków Strefie Gazy panował względny spokój.
W Kairze rozpoczęły się tego dnia negocjacje izraelsko-palestyńskie prowadzone za pośrednictwem egipskich mediatorów. Zapowiadają się jako bardzo trudne, jeśli wziąć pod uwagę postulaty obu stron.
W miastach i miasteczkach Strefy Gazy ludzie udali się tłumnie na bazary lub do sklepów spożywczych w ocalałych domach, aby kupić artykuły żywnościowe i wodę, której brakuje w wielu miejscach wskutek zniszczenia systemu wodociągowego. Otwarto także banki. Palestyńscy rybacy po raz pierwszy od miesiąca wypłynęli na połów.
Ofensywa wojskowa przeciwko Strefie Gazy rozpoczęta przez wojsko izraelskie 8 lipca przede wszystkim w celu zniszczenia tuneli Hamasu pod granicą z Izraelem kosztowała życie 1875 Palestyńczyków, w tym - według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia - ofiarami jej padło 430 dzieci.
Po stronie palestyńskiej zginęło 64 żołnierzy i trzy osoby cywilne.
Straty materialne są oceniane przez organizacje międzynarodowe na 5 miliardów dolarów. Całkowitemu zniszczeniu uległy 1 724 mieszkania i domy jednorodzinne, a 8 880 zniszczono częściowo.
W Izraelu Ministerstwo Finansów oceniło koszty kampanii wojennej w Strefie Gazy na 3,5 miliarda dolarów. Były to m.in. wydatki na broń, amunicję i żołd dla 82 000 rezerwistów oraz straty w produkcji i wypłata odszkodowań za szkody wyrządzone przez rakiety Hamasu.