Trwa ładowanie...
14-08-2006 07:10

Izrael wycofuje wojska, Libańczycy wracają do domów

O godzinie 7 rano czasu polskiego weszło w życie porozumienie o rozejmie między Izraelem a libańskim Hezbollahem. Niemal natychmiast na południe Libanu wyruszyły tysiące uchodźców, chcących powrócić do domów. Izrael wycofuje z południa Libanu część swoich oddziałów.

Izrael wycofuje wojska, Libańczycy wracają do domówŹródło: AFP
d1vuctg
d1vuctg

Informując o wstrzymaniu wszelkich "ofensywnych operacji" w Libanie, rząd izraelski zastrzegł, że odpowie zdecydowanie na wszelkie ataki na swoje siły i obywateli Izraela. Utrzymana w mocy pozostaje też decyzja o blokadzie powietrznej i morskiej Libanu do czasu uzyskania gwarancji, że tą drogą nie będzie dostarczana broń dla hezbollahów.

Jednocześnie armia izraelska poinformowała, że nadal obowiązywać mają restrykcje dotyczące poruszania się ludzi po terenach położonych na południe od libańskiej rzeki Litani. Nie wiadomo w jakim stopniu dotknie to uchodźców, pragnących wrócić do swych domów na pograniczu.

Izraelska armia rano zaczęła wycofywać część swych oddziałów z południa Libanu. W ostatnich dniach w prowadzonej na tych terenach kampanii uczestniczyło około 30 tys. żołnierzy.

W Bejrucie poinformowano natomiast, że libańska armia przygotowuje się do wejścia na południowe tereny i przejęcia kontroli nad bezpieczeństwem w tej części kraju. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

d1vuctg

Zdaniem zastępcy sekretarza generalnego ONZ Marka Mallocha Browna, połączone siły ONZ i armii libańskiej znajdą się na miejscu nie wcześniej niż za około cztery tygodnie. Szef unijnej dyplomacji Javier Solana, cytowany przez BBC, sądzi jednak że pierwsze oddziały międzynarodowych sił pokojowych znajdą się na miejscu w ciągu tygodnia.

W niedzielę rząd w Bejrucie przełożył debatę nad konkretnymi sprawami związanymi z realizacją rozejmowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku ze sporem, dotyczącym jednej z klauzul dokumentu - rozbrojenia hezbollahów.

Zgodnie z ubiegłotygodniową rezolucją RB ONZ, po ponad miesiącu wojny, w której zginęło około 1100 Libańczyków, ponad 100 izraelskich żołnierzy i około 40 cywilów w Izraelu, strony miały wstrzymać wszelkie działania ofensywne. Z pierwszych doniesień wynika, że natychmiast po wejściu w życie rozejmu, w Libanie - po nocy i poranku zaciętych walk i bombardowań - ucichły strzały.

Bezpośrednio przed wejściem w życie rozejmu izraelskie lotnictwo kontynuowało ataki na cele libańskie, trwała też operacja sił lądowych w południowym Libanie. W nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek rano w atakach izraelskich w Libanie zginęło w sumie około 20 osób, w tym siedmiu cywilów w Baalbek na wschodzie, zabitych na 15 minut przed terminem rozejmu.

d1vuctg

Myśliwce izraelskie dokonały nad ranem serii nalotów na wschodni i południowy Liban, atakując m.in. punkty na granicy syryjskiej. Celem nalotów były też miejscowości w rejonie miasta Sajda (Sydon), miasto Baalbek na wschodzie oraz obóz uchodźców palestyńskich na południu.

Izraelskie samoloty rozrzuciły również ulotki nad śródmieściem Bejrutu ostrzegające, że każdy atak z terytorium Libanu spotka się z odpowiedzią. Podobną deklarację złożył Hezbollah, zapowiadając kontruderzenie w razie akcji izraelskich. Nad ranem w poniedziałek w Hajfie ogłoszono alarm w związku z ostrzałem rakietowym hezbollahów.

To będzie bardzo kruchy rozejm - powiedział w Bejrucie cytowany przez agencję Reutera zachodni dyplomata.

d1vuctg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vuctg
Więcej tematów