Trwa ładowanie...

Izrael ostrzegawczo wyłączył prąd dwóm palestyńskim miastom

Izrael ostrzegawczo wyłączył prąd na 45 minut dwóm palestyńskim miastom na Zachodnim Brzegu Jordanu - Dżeninowi i Nablusowi - informują izraelskie media, wskazując, że Palestyńczycy są winni dużo pieniędzy izraelskiej spółce energetycznej.
Share
Izrael ostrzegawczo wyłączył prąd dwóm palestyńskim miastom
Źródło: AFP, Fot: Jack Guez
d77uavy

Zadłużenie to sięga 1,9 miliarda Szekli (436 milionów euro). Władze Autonomii Palestyńskiej borykają się ostatnio z dużymi trudnościami finansowymi. Izrael od początku roku nie przekazuje stronie palestyńskiej zbieranych w jej imieniu podatków i ceł. Chodzi o ok. 500 milionów szekli (114 milionów euro) miesięcznie. Jest to reakcja władz Izraela na wniosek palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa o przystąpienie Autonomii Palestyńskiej do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).

Przystąpienie Palestyńczyków do MTK w Hadze to element ich nowej strategii na rzecz uzyskania państwowości; blisko rok temu załamała się ostatnia runda palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych, wznowionych dzięki staraniom USA. Oficjalne przystąpienie Palestyńczyków do MTK nastąpi w kwietniu i otworzy drogę do zbadania palestyńskich oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy, w tym podczas ostatniej izraelskiej ofensywy latem ub. roku.

Abbas zagroził wstrzymaniem współpracy z Izraelem w sferze bezpieczeństwa, jeśli Izrael będzie nadal wstrzymywał wypłatę należnych Autonomii Palestyńskiej środków z podatków i ceł. Władze Autonomii i Izraela współpracują w sprawie aresztowań i innych spraw związanych z bezpieczeństwem na Zachodnim Brzegu Jordanu. W przeszłości Izrael kilkakrotnie wstrzymywał już wypłatę palestyńskich środków, a Palestyńczycy grozili zerwaniem współpracy.

d77uavy

Podziel się opinią

Share
d77uavy
d77uavy
Więcej tematów