ŚwiatIzrael ogłosił znów przetarg na budowę domów w Jerozolimie Wschodniej

Izrael ogłosił znów przetarg na budowę domów w Jerozolimie Wschodniej

Izrael ogłosił przetarg na budowę ponad 1200 mieszkań w Jerozolimie Wschodniej, nie licząc się z międzynarodowym sprzeciwem wobec żydowskiej kolonizacji na terenach palestyńskich. Domy mają stanąć w osiedlach włączonych do Jerozolimy Wschodniej.

W Ramot ma zostać wybudowanych 607 mieszkań, a w Pisgat Zew - 606. W obu tych rejonach już mieszka kilkadziesiąt tysięcy Izraelczyków.

Izraelska organizacja przeciwna żydowskiej kolonizacji Pokój Teraz poinformowała we wtorek, że poprzedniego dnia ogłoszono też ponowny przetarg na budowę 72 mieszkań w osiedlu Ariel na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Przetargi te ogłoszono w dniu wyborów prezydenckich w USA. Stany Zjednoczone, podobnie jak społeczność międzynarodowa, krytykują żydowską kolonizacje na terenach okupowanych.

- Jest to prawdziwa odpowiedź (Benjamina) Netanjahu (prezydentowi Palestyńczyków Mahmudowi) Abbasowi. Prezydent Abbas wielokrotnie i zdecydowanie opowiadał się za rozwiązaniem w postaci dwóch państw, a Netanjahu odpowiada budową tysięcy nowych mieszkań w żydowskich osiedlach - mówi w komunikacie organizacji Pokój Teraz jej ekspertka ds. osiedli żydowskich Hagit Ofran.

- Netanjahu wierzy w wybór dzisiaj nowej administracji USA i celowo wybrał ten dzień na ogłoszenie przetargów, kiedy mogą spotkać się z minimalną uwagą publiczności - powiedziała Ofran.

Mimo międzynarodowej dezaprobaty, władze Izraela mnożą ostatnio, przed izraelskimi wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 22 stycznia, oferty na budowę mieszkań dla osadników na okupowanych terytoriach.

Palestyńczycy chcą na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy utworzyć państwo ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej, ale mówią, że budowa i rozbudowa żydowskich osiedli utrudni funkcjonowanie przyszłego państwa.

Izrael powołuje się na swoje historyczne i biblijne powiązania z Zachodnim Brzegiem Jordanu, który zajął w wojnie 1967 roku.

Na Zachodnim Brzegu żyje ponad 340 tys. żydowskich osadników, a w kilkunastu kolonizowanych rejonach Jerozolimy Wschodniej - ponad 200 tys.

Większość krajów uważa przyłączenie do Izraela Jerozolimy Wschodniej i żydowskie osiedla wznoszone na terytoriach okupowanych za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego. Ostatnie projekty rozbudowy osiedli żydowskich zostały skrytykowane zwłaszcza przez Unię Europejską.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)