Trwa ładowanie...
d1z7sa2
d1z7sa2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Izba Reprezentantów za zbrojeniem umiarkowanej opozycji w Syrii

Izba Reprezentantów w Kongresie USA zatwierdziła element przedstawionego przez prezydenta Baracka Obamę planu walki z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS), polegający na zbrojeniu i szkoleniu umiarkowanej syryjskiej opozycji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1z7sa2

Głosowanie uznawane jest za test poparcia dla całej prezydenckiej strategii, która ma na celu "osłabienie i zniszczenie" IS - islamistycznego ugrupowania, które kontroluje część Iraku i Syrii, wypowiedziało wojnę Zachodowi i dąży do utworzenia kalifatu w samym sercu Bliskiego Wschodu - przypomina agencja Reutera.

Podczas środowego głosowania 273 deputowanych głosowało za, a 156 było przeciw. Ustawa potrzebuje jeszcze zgody Senatu; głosowanie w tej izbie Kongresu prawdopodobnie odbędzie się w czwartek.

Zgoda na szkolenie i zbrojenie umiarkowanej opozycji w Syrii nie jest bezterminowa - obowiązuje do 11 grudnia. Nie ma w niej konkretów na temat finansowania. W ustawie znalazł się jednak zapis, który pozwala Pentagonowi ubiegać się po 11 grudnia o przesunięcie środków na finansowanie tego programu w ramach obecnego budżetu.

d1z7sa2

We wtorek podczas przesłuchania w Senacie wielu polityków obu partii wyrażało obawy co do wsparcia umiarkowanej opozycji. Ich zdaniem może być trudno odróżnić opozycję umiarkowaną od radykalnej w kraju, w którym działa wiele rebelianckich formacji i często zmieniają się sojusze. Minister obrony Chuck Hagel zapewnił wówczas, że USA będą monitorowały wspierane przez siebie ugrupowania opozycyjne, aby amerykańska broń nie wpadła w niepowołane ręce.

W ubiegłym tygodniu Obama ogłosił strategię walki z IS, która ma być realizowana przez uderzenia z powietrza oraz wspieranie sił kurdyjskich i armii irackiej. Zadeklarował, że nie zawaha się zaatakować terrorystów na terytorium Syrii, przed czym dotąd Stany Zjednoczone się powstrzymywały. Powstać ma też szeroka koalicja wymierzona w dżihadystów.

d1z7sa2

Podziel się opinią

Share

d1z7sa2

d1z7sa2
Więcej tematów