Izba Gmin zgodziła się na tworzenie embrionów-hybryd
Brytyjska Izba Gmin zgodziła się na tworzenie w celach naukowych tak zwanych embrionów-hybryd, w których ludzkie i zwierzęce DNA są wymieszane - co według niektórych naukowców ułatwi leczenie różnych chorób, zaś zdaniem oponentów jest sprzeczne z naturą.
Przeciwko zezwalającym na to zmianom ustawowym występowały Kościoły anglikański i katolicki. Tworzenie embrionów-hybryd jest zabronione w kilku krajach, w tym w Australii, Francji, Niemczech i Włoszech.
Brytyjskie rozwiązanie zastrzega, że embrionów takich nie wolno wszczepiać ludziom ani zwierzętom i że muszą one zostać wykorzystane w ciągu 14 dni.
Izba Gmin uchwaliła zgodę na embriony-hybrydy większością 336 do 176 głosów po wielogodzinnej zażartej debacie na temat relacji między etyką i nauką. Sprawę poparł premier Gordon Brown, ale kilku katolickich członków jego rządu było przeciw. Poszczególne partie zezwoliły swym posłom na głosowanie zgodnie z własnym sumieniem.
"Uważam, że jeśli chcemy utrzymać badania nad komórkami macierzystymi oraz zapewnić nowe metody leczenia milionom ludzi, to embriony-hybrydy są potrzebne" - napisał Brown w artykule prasowym.
Pełna nowelizacja pochodzących z lat 90. ustaw w sprawie wykorzystywania embrionów będzie przedmiotem parlamentarnego głosowania za kilka tygodni.